Ważne!Wydarzenia

Ponad 43 mln złotych dla powiatu żyrardowskiego!

2 listopada w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie odbyło się spotkanie Zarządu Powiatu Żyrardowskiego z Łukaszem Szumowskim, byłym Ministrem Zdrowia i posłem PiS, który przekazał symboliczny czek z Rządowego Programu Polski Ład.

Ponad 43 mln zł pozyskał Powiat Żyrardowski i poszczególne gminy w powiecie na realizację zadań, które przeszły pozytywna opinię w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Powiat Żyrardowski zyskał ponad 14 mln zł na budowę drogi Żyrardów – Działki.

Zdecydowanie Powiat Żyrardowski, w którym musi skupić się, by infrastrukturę poprawić. Tym bardziej cieszę się, że ponad 14 mln zł zostanie przeznaczonych na drogę łączącą Wiskitki z Żyrardowem, która jest w fatalnym stanie.  Natomiast pieniądze, które rozwiną Powiat Żyrardowski, zostaną przeznaczone na rewitalizację zabytkowego młyna w Wiskitkach, na remont szkół i innych budynków. Warto podkreślić, że każda gmina w powiecie żyrardowskim uzyskała dofinansowanie do wnioskowanych projektów – mówił Łukasz Szumowski.

To kilkanaście lat, jeśli nawet nie kilkadziesiąt, kiedy mieszkańcy powiatu żyrardowskiego czekali na remont tej drogi z Żyrardowa do Wiskitek. Cieszę się, że wreszcie udało się pozyskać środki na przebudowę tej drogi . 14 mln zł to koszt tylko pierwszego etapu tej drogi. Myślę, że to dofinansowanie pozwoli nam na uporanie się z tym problemem w ciągu roku. Mam nadzieję, że przebudowa ruszy na wiosnę przyszłego roku. – mówi Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Krzysztof Dziwisz.

Tak wysoki koszt przebudowy drogi Żyrardów – Działki wynika z faktu konieczności zabezpieczenia ujęcia wody Sokule. To właśnie względy bezpieczeństwa windują koszty tej budowy. Warto wspomnieć, że przeznaczone 14 mln zł to koszt jedynie 1 km drogi, a już teraz zapowiadane są starania o pozyskanie kolejnych środków zewnętrznych i we współpracy z gminami na realizację kolejnego etapu tej inwestycji.

Jednak podczas spotkania z Łukaszem Szumowskim, byłym Ministrem Zdrowia, nie można było nie wspomnieć o żyrardowskim szpitalu. On sam już w swoim przemówieniu zaznaczył, że temat remontu żyrardowskiego szpitala jest dla niego istotny i dołoży wszelkich starań, by kolejne środki udało się pozyskać na modernizację placówki.

Żyrardów zlokalizowany jest w takim miejscu, gdzie łączą się różne trasy, a miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie tez tu węzeł komunikacyjny do przyszłego Centralnego Portu Lotniczego. Tym bardziej potrzebne jest wsparcie dla szpitala. Wiem, że już udało się pozyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku, ale będę zabiegał, by dodatkowe wsparcie zostało skierowane na żyrardowski szpital – zapewniał Szumowski. – Wiem, że to niezwykle ważne, nie tylko dla mieszkańców Żyrardowa, ale również okolicy. I był przyjazny dla pacjenta pod kątem wykwalifikowanego personelu, ale również warunków lokalowych, czyli samego budynku. Wierzę, że remont szpitala nie zakończy się jedynie na termomodernizacji, ale również na remoncie pomieszczeń i inwestycji w nowoczesny sprzęt.

Żyrardowski szpital od lat wymaga gruntownych remontów i modernizacji tak budynku jak i sprzętu. Wiadomym jest, że jeśli remont nie zostanie przeprowadzony w najbliższym czasie, sytuacja i stan szpitala będą się jedynie pogarszać.

 

Back to top button
Skip to content