HistoriaWiskitki

Pomnik w hołdzie Powstańcom Styczniowym z Miasta Wiskitki

Tegoroczne obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Wiskitkach były naprawdę wyjątkowe. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że to pierwsze święto, które Wiskitki obchodzą jako miasto.

11 listopada na Placu Wolności w Wiskitkach zebrali się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Wiskitek, Rafałem Miturą i przewodniczącym Rady Miasta i Gminy, Pawłem Dziemiańczykiem. Obchody rozpoczęły się od oficjalnego wciągnięcia na maszt flagi Polski i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystość Święta Niepodległości była doskonałą okazją, by w Wiskitkach oficjalnie odsłonić pomnik, który dla mieszkańców miasta i gminy ma ogromną wartość, bo świadczy o historii tego miejsca. Pomnik „W hołdzie Powstańcom Styczniowym z Miasta Wiskitek” to podkreślenie ogromnej ceny, jaką Wiskitki zapłaciły za udział mieszkańców i wsparcie powstania styczniowego. To właśnie te wydarzenia wpłynęły na odebranie Wiskitkom praw miejskich. Dziś, gdy Wiskitki na nowo stały się miastem, nie zapomniano o tych, którzy mieli tak wyraźny wkład w budowanie historii.

Pomnik ma upamiętnić tych, którym po powstaniu w 1864 roku groziła konfiskata majątku, represje, a także zesłanie na Syberię. To właśnie o nich wspominał w swoich przemówieniu Burmistrz Wiskitek Rafał Mitura.

Nie musimy dziś oddawać życia za Ojczyznę, więc tym bardziej warto zadać sobie dziś pytanie: „Czy dziś jest patriotyzm?”. Współczesny patriotyzm to troska o Niepodległość, o zachowanie wiary i wartości chrześcijańskich, troska o rodzinny dom, o ojczysty język, historię, kulturę, miejsca pamięci. To troska o dobre relacje – mówił podczas wystąpienia Burmistrz. – Możemy powiedzieć, że patriotyzm to męczeństwo dnia codziennego – przemawiał.

Ten wyjątkowy pomnik stworzył żyrardowski artysta, prof. Artur Krajewski.

Powstanie styczniowe jest głęboko w moim sercu. Gdy byłem młodym człowiekiem, świadomość historii nie była pełna – mówił Krajewski. – Gdy padła propozycja, by zaprojektować pamiątkową tablicę dla Powstańców Styczniowych, naturalnie przyszedł mi do głowy pomysł Józefa Piłsudskiego, który wymyślił Orła Weteranów. To właśnie ten orzeł, Orzeł Weteranów, poświęcony weteranom, Powstańcom Styczniowym – opowiadał autor pomnika.

Pomnik wspólnie odsłonili: Burmistrz Wiskitek Rafał Mitura, Paweł Dziemiańczyk Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wiskitki, ks. dziekan Witold Okrasa i Mkichał Orliński, reprezentujący wiceministra Macieja Małeckiego.

Podczas uroczystości zostały również wystawione relikwie św. Wiktorii, która oddała życie w obronie wiary. Relikwie na co dzień znajdują się w Kościele pw. Stanisława BM w Wiskitkach. Był to również czas podziękowań dla księdza Okrasy za wkład w odzyskanie insygniów wójta Wiskitek.

Back to top button
Skip to content