Ważne!

Pociągiem drożej niż samochodem? Podwyżki na kolei

Od środy 11 stycznia spółka PKP w całym kraju wprowadziła nowy cennik przejazdów. Ile obecnie należy zapłacić, aby dostać się z Żyrardowa do Warszawy lub Łodzi? Kto skorzysta na tej podwyżce?

Wielu mieszkańców Żyrardowa korzysta z przejazdów pociągami, dzięki nim dojeżdżamy do pracy, na uczelnie lub wyjeżdżamy w celach rekreacyjnych. Najpopularniejszym kierunkiem, do którego podróżują mieszkańcy naszego miasta jest oczywiście Warszawa oferująca znacznie większy rynek pracy. Do stolicy podróżują również studenci oraz uczniowie, którzy przed wejściem podwyżki za dojazd do stacji Warszawa Zachodnia zapłacić musieli 9,64zł uwzględniając ulgę szkolną. Obecnie taki sam przejazd kosztuję 9,94zł. Oznacza to wzrost o 3,11%. Kolejnym popularnym kierunkiem jest Łódź, przykładowo cena za bilet normalny do stacji Koluszki przed 11 stycznia wynosiła 24zł. Obecnie jest to już 27zł, oznacza to wzrost ceny o 12,5%.

Sytuacja wygląda gorzej w przypadku dłuższych tras, w szczególności, gdy przejazd odbywa się składem Pendolino. Przykładowo podróż ze stacji Warszawa Główna do stacji Kraków Główny podrożał aż o 30zł w klasie drugiej oraz o 54zł w klasie pierwszej. Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, iż podwyżki te spowodowane są zwiększonymi cenami energii elektrycznej. Wpływają na nie m.in kryzys geopolityczny oraz wojna za wschodnią granicą.

Podwyżki wzbudziły duże kontrowersje w śród podróżujących. Wielu z nas porównuje nowy cennik z cenami paliw. W śród opinii internautów można spotkać się ze stwierdzeniem, iż, na podwyżkach skorzystają kierowcy. Należy jednak pamiętać o niedawnym wzroście VAT na paliwa. Jak tak naprawdę wygląda różnica w cenie dojazdu do stolicy pociągiem i samochodem?

Po wejściu w życie podwyżek za dojazd do stacji Warszawa Centralna pociągiem Inter City zapłacić musimy 16,15zł (bez ulg). Nawet gdyby założyć, że w to samo miejsce chcemy dojechać pojazdem wyposażonym w instalację gazową z średnim spalaniem 8l/100 koszt wyniósłby około 12zł. W przypadku benzyny około 28zł, natomiast diesel około 33zł. Na pierwszy rzut oka taniej dojedziemy tylko w przypadku posiadania samochodu na gaz, pamiętać jednak należy, iż przeciętny samochód może przewieźć nawet 5 osób. Które za bilety zapłaciłby 80,75zł. Daje to ogromną różnice, jednakże nie idzie w parze z ekologią.

Back to top button
Skip to content