Żyj zdrowo!

Pijmy za nasze i Wasze Zdrowie

Nadchodzi lato, a w związku z tym – ryzyko odwodnienia. Zalecane jest wypijanie dużej ilości płynów, ale jakie najlepiej wybrać?

Już sama woda może mieć właściwości lecznicze.  Przykładem tego jest woda Zuber, która leczy podwyższony poziom cukru we krwi, nadkwasotę, schorzenia dróg żółciowych czy woda Jan działająca moczopędnie, lecząca kamicę nerkową. Stosuje się ją również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych oraz miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Za to woda Słotwinka jest szczawą silnie hipoosmotyczną, skuteczną w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, w schorzeniach neurologicznych, typu wylew , udar. Woda ta pomaga też usuwać metale ciężkie gromadzące się w organizmie, nadzwyczajne jest jej  działanie przeciwalergiczne.

 

Godna uznania jest  także woda kokosowa – pozyskuje się ją z młodych, jeszcze zielonych owoców palmy (w przeciwieństwie do mleka kokosowego, które otrzymuje się z ekstrakcji tłuszczu z miąższu). Drzewo pobiera z gleby niezbędną do swego wzrostu wodę, bogatą w minerały. Podczas wędrówki – od korzeni po koronę – płyn podlega wielokrotnej filtracji i oczyszczeniu, dzięki czemu staje się sterylnie czysta. Woda kokosowa bogata jest w niezbędne dla organizmu składniki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor oraz witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i C, a poziom elektrolitów jest w niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi.

Po zimie dobrze jest uprawiać aktywny sport, aby spalić tłuszcz odłożony w naszym organizmie na czas zimy. Uprawiając sport, często przed wysiłkiem, w trakcie wysiłku i po wysiłku sięgamy po izotoniki, lub tak zwane napoje izotoniczne. Na rynku jest ich bardzo dużo, kupujemy więc kolejne butelki płynów o podejrzanie jaskrawych kolorach i dziwnie słodkim smaku, pijemy je podczas biegania, podczas jazdy na rowerze, meczu tenisowego czy treningowego sparringu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że pijąc je w ten sposób wyrządzamy sobie większą krzywdę, niż korzyść. Czy na pewno jest nam potrzebna guma arabska? Albo aspartam? Może benzoesan sodu? A co znaczą enigmatyczne „substancje słodzące”? Oczywiście są lepsze i gorsze napoje izotoniczne, które można kupić w typowych sklepach. W „zdrowym sklepie”  naturalnym izotonikiem jest woda kokosowa.  Ta woda jest bardzo dobrym źródłem czystej energii ze względu na najlepszą z możliwych, optymalnych zawartości glukozy i fruktozy, pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Wysoka zawartość potasu  jest nieoceniona dla utrzymania dobrego poziomu wydolności i nawodnienia organizmu podczas wysiłku. Potas wspomaga prawidłowe działanie gospodarki wodnej organizmu i regulację płynów. Zapobiega skurczom mięśni w trakcie oraz po treningu. Zapobiega też niedoborowi sodu we krwi, reguluje ciśnienie i wspiera funkcjonowanie serca oraz transport tlenu do mózgu. Kolejnym kluczowym pierwiastkiem, w który woda kokosowa obfituje jest wspomniany już przeze mnie sód, jego niedobór we krwi może powodować skurcze mięśni, dezorientację, wyczerpanie, ból głowy oraz nudności.

Wśród wód mineralnych warto jest wybierać wodę zawierającą co najmniej 1000 mg substancji mineralnych na litr, a Kryniczanka zawiera ponad 2 tysiące mg składników mineralnych w jednym litrze! Charakteryzuje się też wysoką zawartością wapnia i magnezu, czyli pierwiastków, których często jest za mało w diecie. Kryniczanka – to krystaliczny dar natury , bijący z głębin ziemi na wprost Pijałni Głównej. Dzieje źródła tej wody sięgają 1745 roku. Pierwszej analizy wody dokonał profesor Uniwersytetu lwowskiego Baltazar Haquet w 1796 roku. Kryniczanka to bardzo smaczna woda mineralna zalecana w celach zdrowotnych i profilaktycznych. Działa korzystnie na organizm; uspokajając odtruwa go i chroni przed działaniem stresów. Woda ta zawiera bioelementy potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: sód, potas, lit, wapń, magnez, fluor.

Zdjęcie użytkownika Kryniczanka - Naturalna Woda Mineralna.

W sklepie Wasze Zdrowie znajdziemy też 100 % soki owocowe, nie są one barwione sztucznie. Nie są to soki z koncentratów owocowych, lecz prawdziwie pełnowartościowe soki z owoców lub warzyw, dobrych poskich producentów. Wspaniale nawadniające i oczyszczające soki z brzozy, soki zakonu Bonifratrów i mnóstwo innych. Są to soki wykonane z naszych rodzimych warzyw i owoców.

 

Cudownie naturalnie i silnie działające na podniesienie hormonów szczęścia soki z owoców noni, granatu, czystka, aceroli- naturalnego źródła witaminy C-lewoskrętnej czy też  bogate w 36 typów bioflawonoidów  i aż 14 witamin  z grup A, grupa B, C, D, E, K i P. Co ciekawe zawiera aż 22 kwasy tłuszczowe – omega 3, 6,7 i omega-9 oraz wiele silnych antyoksydantów. Ten sok z rokitnika jest prawdziwą bombą dla naszego organizmu. I najważniejsze- sok z buraka, z pokrzywy leczące z niedokrwistości, osłabienia, anemii. Na poprawę pamięci – sok z Miłorzębu Japońskiego. W sklepie przy 1 Maja 58 znajdzie się też dużo soków na odporność, na zdrowe jelita, na poprawę zdrowia naszych pociech . Czytajmy  etykiety produktów spożywczych, głównie lodów, które podajemy dzieciom. W zdrowych lodach mamy tylko kilka składników: woda, cukier trzcinowy, soki z truskawek, pomarańczy, cytryny, mączkę chleba świętojańskiego, kwasek cytrynowy, naturalne aromaty.

Ochładzajmy się więc latem  zdrowo i smacznie.

Mgr Iwona Szymanek – właściciel sklepu Wasze Zdrowie

 

Back to top button
Skip to content