Ważne!Żyj zdrowo!

Olejki eteryczne w aromaterapii – część 1

Drodzy Państwo, niniejszy artykuł rozpoczyna serię o olejkach eterycznych i aromaterapii. Pragnę zachęcić Państwa, by z pomocą tych niezwykłych „esencji roślinnych” dbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i równowagę psychiczną, by nauczyć się stosować je we właściwy i bezpieczny sposób, tak by przynosiły oczekiwany skutek.

W każdym z artykułów znajdą Państwo praktyczne porady, receptury, moc wiedzy o samych olejkach oraz tabele z dawkami bezpiecznymi do stosowania (według aktualnej wiedzy). Każdy kolejny artykuł będzie dotyczył innych grup wiekowych, innych zagadnień związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Zagadnienia najważniejsze, będą pojawiać się w tabelkach do wycięcia i umieszczenia na lodówce lub w apteczce.

Proszę pamiętać, i będę o tym przypominać przy każdym artykule, że wiedza tu zawarta ma charakter edukacyjny i służy do poszerzenia wiedzy z danego zakresu. Nie zastąpi ona fachowej porady medycznej, diagnostyki czy leczenia.

Olejki eteryczne to swoisty „koncentrat” zapachowy roślin pozyskiwany z różnych ich części (kwiatów, liści, kory, skórki owoców, nasion itd.). Jednak nie tylko o zapach roślin tu chodzi, chociaż mogą nim wabić owady zapylające, ale o ochronę przed chorobami i szkodnikami. To roślinne „antybiotyki” i lekarstwa w jednym. Każdy olejek eteryczny zawiera ponad 200 różnych związków, które oddziaływają między sobą wzmacniając swoje działanie. Tak różnorodny skład olejków eterycznych nie pozwala bakteriom, wirusom i grzybom na mutacje, uodparniając się na ich działanie. Stosowane w medycynie konwencjonalnej antybiotyki są obecnie nadużywane, a ich działanie z biegiem lat słabnie. Choroby, które do niedawna były możliwe do wyleczenia za pomocą antybiotyków, dziś stają się przyczyną coraz większej liczby zgonów. Związane jest to z prostym składem leków antybiotykowych, który nie stanowi żadnej przeszkody ku temu, by patogeny w prosty sposób się na nie uodporniły. W dobie rosnącej antybiotykoodporności na skalę globalną, olejki eteryczne mogą stać się jedyną szansą dla ludzkości. Najnowsze badania pokazują, że przestaje to być jedynie stwierdzenie z filmów science fiction. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że olejki eteryczne mają jeszcze jedną zaletę nad tradycyjnym antybiotykiem… działają tylko na drobnoustroje dla nas niekorzystne, w przeciwieństwie do antybiotyków, które zaburzają całą mikroflorę organizmu.

Nieco historii… Pewne pojęcie o pozyskiwaniu olejków eterycznych mieli już Egipcjanie, którzy cedru, kadzidła czy mirry używali do balsamowania zwłok. Najstarsze znalezisko świadczące o wytwarzaniu perfum znajduje się w Grecji i liczy 4000 lat. Od tysiącleci w kuchni krajów egzotycznych używa się ostrych i aromatycznych przypraw, które niejako konserwują jedzenie, i choć wynika to z doświadczenia przodków a nie naukowej wiedzy, za to działanie odpowiedzialne są właśnie olejki eteryczne. Około 1000 roku n.e. perski lekarz Awicenna uzyskał pierwszy prawdziwy olejek eteryczny… mała buteleczka zawierała esencje zapachową z róży. W podobny czasie w Chinach rozwija się proces destylacji i tworzenie pierwszych wonności. Kolejne wieki przynoszą zastosowanie olejków eterycznych głównie w perfumerii, ale począwszy od średniowiecza nie nazwana jeszcze z nazwy aromaterapia staje się podstawową doktryną farmacji i w wielu przypadkach stawiana jest ponad „lekarstwami” tamtych czasów. Do początku XVII wieku znane są już setki olejków eterycznych, jednak pojawienie się leków syntetycznych skutecznie odsuwa na bok stosowanie olejków eterycznych, podobnie jak i ziołolecznictwo. Pewnego dnia, chemik i perfumiarz w jednym, Rene Maurice Gattefosse ulega poparzeniu w laboratorium. Poparzoną dłoń bezwiednie wkłada w zlewkę wypełnioną olejkiem lawendowym. Jak pokazuje historia wielkich odkryć, największe z nich biorą się z przypadku. Tak było i tym razem. Olejek lawendowy przyniósł natychmiastową ulgę, skóra tylko z lekka się zaczerwieniła. Zaskoczenie Gattefosse’a było tak wielkie, że poświęcił całe swoje życie właściwościom leczniczym olejków eterycznych i zwany jest ojcem terminu „Aromaterapia”. Było to w latach 20, XX wieku. Od tamtego czasu aromaterapia rozwija się dynamicznie wraz z rozwojem technologii, która pozwala nam „zajrzeć” do wnętrza olejków, zidentyfikować ich skład i na tej podstawie ukierunkowywać leczenia na konkretne schorzenia. Drodzy Państwo, jak się przekonacie w tym i w następnych artykułach, olejki eteryczne to niezwykłe substancje, gdzie każda z nich potrafi leczyć wiele schorzeń, myślom przynieść ukojenie, a zmęczenie zmienić w życiową energię.

Kilka ważnych uwag nim rozpoczniesz praktykowanie aromaterapii:

– Czy olejki eteryczne mogą powodować alergię? Zdecydowanie tak, to bardzo silne substancje. Dlatego należy jest stosować zgodnie z zaleceniami, w dokładnych dawkach, rodzaj dostosować do wieku i branych lekarstw. Zalecam zaczynać przygodę z aromaterapią z kilkoma olejkami, a przed masażem zrobić testy kontrolne na alergie poprzez nałożenie rozcieńczonej mieszanki olejków na przedramię. Przed kontynuowaniem terapii odczekać pól godziny czy nie zajdzie żadna reakcja alergiczna.

– Olejki powinny być ostrożnie stosowanie przez kobiety w ciąży, mamy karmiące, dzieci (zwłaszcza poniżej 6 roku życia),  osoby przewlekle chore oraz osoby z padaczką.

– Kupuj tylko takie olejki, na których jest wyraźnie napisane, że są to „olejki eteryczne”. Nazwa „olejek zapachowy” to syntetyk, który przyniesie więcej szkody niż pożytku. Buteleczki przechowuj w ciemnym miejscu z daleka od źródła ciepła.

– Jeśli przechodzisz leczenie homeopatyczne, bierz granulki kilka godzi przed użyciem olejków eterycznych.

– Czy olejki eteryczne mogą powodować skutki uboczne przedawkowanie. Zdecydowanie tak, dlatego stosuj je rozsądnie i z umiarem. Nie należy również stosować aromaterapii w sposób ciągły i długoterminowy.

Sposoby podawania olejków eterycznych:

1.Poprzez drogi oddechowe

– rozpylanie za pomocą dyfuzora

– inhalacja na mokro (poprzez dodanie do miski z gorącą wodą kropli olejków eterycznych)

– inhalacja na mokro (suchą chusteczkę nasączamy 2-3 kroplami olejku/mieszanką olejków)

– aplikacja na nadgarstek i wdychanie olejków z nadgarstka (w nagłych sytuacjach stresowych)

  1. Poprzez skórę – aplikacja na skórę z masażem lub bez
  2. Wewnętrznie (krople, kapsułki, czopki) – tego sposobu nie będę poruszać w artykułach.

Kiedy stosować dany rodzaj podawania olejków eterycznych:

– problemy nerwicowe i psychologiczne, dezynfekcja pomieszczeń, odstraszanie owadów – rozpylanie za pomocą dyfuzora

– zaburzenia układu oddechowego i nerwowego – inhalacja na mokro lub sucho

– bóle mięśni, zapalenie zatok, przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zaburzenia trawienia, stres, zaburzenia krążenia żylnego (cellulit, ciężkie nogi), problemy dermatologiczne – droga skórna z masażem lub bez.

Olejki eteryczne oddziaływają również na nasze samopoczucie, dlatego doskonałym sposobem aplikacji jest kąpiel, podczas której dodajemy 4-6 kropel olejku eterycznego bezpośrednio do ciepłej wody. Gdy natomiast bierzesz prysznic po całym dniu, dodaj do porcji żelu myjącego 1-2 kropel olejku eterycznego.

Jak podają eksperci z dziedziny aromaterapii, „zestaw startowy” do aromaterapii obejmuje jedynie 11 olejków. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jest ich kilkaset. To podstawowy zestaw, dzięki któremu można stworzyć mieszanki na różne dolegliwości dla całej rodziny.

Olejki zestawu podstawowego:

– LAWENDA WĄSKOLISTNA ( Lavendula angustifolia)

– GERANIUM (Pelargonium graveolens)

– TYMIANEK (Thymus vulgaris)

– RUMIANEK RZYMSKI (Anthemis nobilis)

– ROZMARYN (Rosmarinus officinalis)

– MIĘTA PIEPRZOWA (Mentha piperita)

– KARDAMON (Elettaria cardamomum)

– CYTRYNA (Citrus limon)

– EUKALIPTUS PROMIENISTY (Eucalyptus radiata)

– DRZEWO HERBACIANE (Melaleuca alternifolia)

– GOŹDZIKOWIEC KORZENNY (Syzygium aromaticum)

 

 

KILKA MIESZANEK OLEJKÓW ETERYCZNYCH Z ZESTAWU PODSTAWOWEGO (*) – dla dorosłych:

*-przepisy na mieszanki olejków pochodzą z „Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii” Valerie Ann Worwood

Katar:

-Rozmaryn – 2 krople

– Mięta pieprzowa – 1 kropla

-Drzewo herbaciane – 1 kropla

– Eukaliptus promienisty – 1 kropla

– Kardamon – 2 krople

Do inhalacji parowej. Wkropl 4-5 kropel powyższej mieszanki na powierzchnie gorącej wody i wdychaj przez kilka minut.

 

 

 

Back to top button
Skip to content