Ważne!Żyrardów

Odpad zdasz, drzewko masz

Wiosna to doskonały czas na porządki i naukę segregacji odpadów. 1 kwietnia firma EMKA S.A. przygotowała odbiór sadzonek drzewek i krzewów dla uczestników akcji “Odpad zdasz, drzewko masz!”. Rekordzista uzbierał 1600 punktów.

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich edycji akcji, odpady w postaci aluminiowych puszek oraz plastikowych butelek PET należało wrzucać do Recomatu. Po wrzuceniu odpadu i zeskanowaniu kodu QR w dedykowanej aplikacji użytkownik otrzymuje jeden punkt. Pierwsze rozliczenie punktów z Recomatu nastąpiło w grudniu, kiedy za 100 punktów można było odebrać choinkę. Tym razem do zdobycia były jabłonki, tuje, prymulki i jaskry. – Rocomat pojawił się w Żyrardowie jako znak zmieniających się czasów. Pandemia wymusiła na nas zmiany akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!”, a że uwielbiamy nowinki technologiczne, zdecydowaliśmy się na Recomat i dedykowaną aplikację EMKI – mówił Krzysztof Rdest, prezes firmy EMKA S.A.

Rekordzista tej edycji uzbierał ponad 1600 punktów. Na drugim miejscu, równie imponującym znalazła się rodzina z 1500 punktów. – Butelki i puszki zbieraliśmy od samego początku, angażując przy tym babcie, dziadków, dwie ciocie i pradziadków. Łącznie sześć rodzin – mówi pani Kasia. – Ta akcja z pewnością pokazała, że segregacja może być ciekawa. My uczymy dzieci, a dzieci pilnują nas – dodaje.

-Uważam, że musimy dbać o ziemię. Mamy ją tylko jedną. To właśnie dlatego należy segregować śmieci – tłumaczyła Milena.

– Pomysł Recomatu jest bardzo trafiony. Butelki PET to w dzisiejszych czasach bardzo duży problem. A oddawanie ich do Recomatu to właściwie żaden problem – opowiadał pan Marcin. – Możliwość wymiany punktów na różne akcje, nagrody faktycznie motywuje do zmiany nawyków.

I tak Recomat okazał się ciekawostką technologiczną, która została przyjęta z dużym zainteresowaniem i aprobatą wśród mieszkańców Żyrardowa. Pojawiają się głosy, że kolejne Recomaty przydałyby się na osiedlu Wschód i Żeromskiego. – Docierają do nas takie głosy. Cieszymy się, że mogliśmy być prekursorami w Żyrardowie, ale nie planujemy obecnie stawiać kolejnych urządzeń. Wierzymy, że znajdą się kolejne firmy i instytucje, dla których dobro o środowisko będzie odpowiednim celem do poczynienia takiej inwestycji – komentuje Krzysztof Rdest.

Kolejna edycja akcji planowana jest na jesień tego roku. Jak wylicza EMKA S.A., podczas poprzednich edycji akcji “Odpad zdasz, drzewko masz!” uczestnicy zadrzewili ponad 9 hektarów ziemi, co stanowi równowartość aż 12 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Back to top button
Skip to content