Ważne!

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku o godzinie 17:00, 1 sierpnia w całym kraju syreny alarmowe przypomniały nam o kolejnej, bo już 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym czasie zamiera i tonie w ciszy cała Polska aby w takiej chwilowej zadumie uczcić pamięć bohaterów tego krwawego, a zarazem heroicznego zrywu wolnościowego. Z całego serca dziękuję wam wszystkim że tu dzisiaj jesteście, bez was ta uroczystość nie miałby sensu. Dziękuję kombatantom, żołnierzom Wojska Polskiego, pocztom sztandarowym i wszystkim służbom mundurowym. Dziękuję wszystkim tym którzy znaleźli czas i przybyli w godzinę „W” w to symboliczne miejsce – mówił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski. 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego. Była to największa bitwa stoczona przez polskie państwo podziemne z wrogiem podczas II wojny światowej. Zadaniem AK było odbicie okupowanej stolicy i utrzymanie jej do czasu wkroczenia wojsk Armii Czerwonej, co wzmocniłoby międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej na uchodźstwie i dało możliwość objęcia Warszawy władzą cywilną. Mimo upadku powstanie początkowo odniosło szereg sukcesów. Do największych można zaliczyć między innymi: wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Warszawie Konzentrationslager Warschau zwanego „Gęsiówką’’, w którym wojska okupanta przetrzymywały Żydów w tragicznych warunkach. Kolejnym dużym sukcesem było przejęcie terenów Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa, Woli i Ochoty. Dodatkowo udało się zdobyć wiele elementów uzbrojenia niemieckiego w tym wozy pancerne. 

Finalnie do upadku powstania przyczynił się rozkaz Józefa Stalina o zatrzymaniu wojsk Armii Czerwonej na linii Wisły co pozwoliło Niemcom na dalsze dokonywanie masowych zbrodni na Powstańcach, jak i również na ludności cywilnej. W rezultacie po 63 dniach bohaterskiej walki akcja „Burza” zakończyła się kapitulacją 3 października 1944. Skutkami powstania była śmierć nawet 200 tys. cywili i mieszkańców stolicy, a także zrównanie z ziemią większości lewobrzeżnej zabudowy Warszawy w tym wielu bezcennych zabytków. 

Uroczystości obchodów rocznicy mieszkańcy Żyrardowa, wraz z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, rozpoczęli dokładnie o godzinie 17:00 przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej u zbiegu ulic 1 Maja i Limanowskiego gdzie ruch drogowy został jak co roku zatrzymany przez kibiców klubu Legia Warszawa. Następnie o godzinie 18:00 w kościele Matki Bożej Pocieszenia odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Po mszy Prezydent Miasta Żyrardowa w asyście przedstawicieli środowiska ŚZŻAK ‚‚Żaba’’ złożył uroczysty bukiet kwiatów pod pomnikiem żołnierzy AK na żyrardowskim cmentarzu. 

Zakończenie uroczystości odbyło się o godzinie 19:30 w żyrardowskim Centrum Kultury, podczas którego mogliśmy posłuchać twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu zespołu Włodka Pawlika.

   

Back to top button
Skip to content