O tej zbrodni nie da się zapomnieć

13 kwietnia uczczono 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczyste obchody miały na celu upamiętnienie zbrodnię na ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

To właśnie w Katyniu spoczywa 4421 oficerów Wojska Polskiego, przywiezionych z obozu w Kozielsku. Katyń to symbol sowieckich zbrodni dokonanych na Polakach wczesną wiosną 1940 roku. Wydarzenia te często porównywane są z bestialstwem nazistów w Auschwitz. I choć od tych tragicznych wydarzeń minęły już 82 lata, zbrodnia ciągle wzbudza w nas strach, przerażenie i odrazę, tym bardziej w kontekście wydarzeń z ostatnich 2 miesięcy na Ukrainie. To lekcja historii, która wciąż pozostaje żywa.

Żyrardowskie obchody rozpoczęły się od spotkania autorskiego z Januszem Matusiakiem i Mariuszem Skrońskim, autorami książki ,,Żyrardowska lista katyńska”, w którym uczestniczyli uczniowie „Czerwoniaka”.  Podczas spotkania poruszono kwestię żyrardowskiej listy ofiar katyńskich, która nigdy nie zostanie zamknięta. Tylko w ostatnim czasie potwierdzono kolejne 3 nazwiska.

Również 13 kwietnia odbył się uroczysty apel przy Głazie Katyńskim na żyrardowskim cmentarzu. – Byłem w lesie katyńskim i wiem jak porażająco brzmi tam cisza – wrażenie niesamowite i dlatego te uroczystości, które organizujemy co roku przy żyrardowskim kamieniu katyńskim, mają przypominać naszej społeczności o tym co się wydarzyło 82. lata temu – mówił Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który podkreślił, że wydarzeniu z 1940 roku są dziś szczególnie jaskrawe, patrząc na sytuację na naszej wschodniej granicy.

Po przemówieniu prezydenta zebrane delegacje złożyły symboliczne kwiaty pod Głazem Katyńskim.

Exit mobile version