GospodarkaWiskitki

Nowe życie starego młyna

11,7 mln zł z Programu Nowy Ład pozyskało Miasto i Gmina Wiskitki na realizację inwestycji, która stanie się przestrzenią społeczno-kulturalną dla Wiskitek. 27 października pod starym młynem w Wiskitkach spotkali się przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Wiskitki oraz Powiatu Żyrardowskiego z Wiceministrem Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim na symbolicznym przekazaniu czeku.

Na tę inwestycję Wiskitki czekały. Przygotowany projekt gotował się do realizacji, choć nie było środków, by tak kosztowną przebudowę móc przeprowadzić. W związku z ogłoszeniem wyników I edycji Rządowego Programu Polski Ład już wiemy, że stary młyn otrzyma nowe życie.

Bardzo się cieszę, że prawie 12 mln zł zostanie przeznaczone na właściwie budowę i rewitalizację starego młyna w Wiskitkach. To nie tylko rewitalizacja architektury Wiskitek, ale jestem przekonany, że będzie to prężny ośrodek kulturalno-muzealny – wyjaśniał Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

To bardzo dobra informacja. Naprawdę te obchody 800-lecia Wiskitek są dla nas naprawdę wyjątkowe, bo przeżywamy je na różnych obszarach. Teraz taka ogromna inwestycja! Nie ukrywam, że to dla nas spełnienie pewnych takich marzeń, bo przywrócenie praw miejskich, będzie również pewnym renesansem dla naszej Gminy. Ten obiekt muzealny będzie łączył w sobie wiele funkcji. Oczywiście tą nadrzędną będzie interaktywne muzeum, które mam nadzieję przypadnie do gustu mieszkańcom w każdym wieku. Będą tu też prowadzone warsztaty „od ziarenka do bochenka”, czyli poletka uprawne, w które chcemy zaangażować naszych lokalnych rolników z różnych sołectw. A tutaj na miejscu będą warsztaty z wypieku chleba. Będzie tu też sala kinowa, kawiarnia –  mówił Burmistrz Wiskitek Rafał Mitura.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje i pełnił rolę centrum kultury w Wiskitkach. Nadzieją władz Gminy jest to, by wpisać się na mapę turystyczną Polski. Dodatkowym wsparciem, z którego Gmina Wiskitki skorzysta jest dofinansowanie, które Starostwo Powiatowe w Żyrardowie uzyskało na remont drogi Żyrardów – Działki.

Back to top button
Skip to content