Żyrardów

Noc muzeów

To kolejny rok, kiedy Żyrardów hucznie włączył się w obchody Nocy Muzeów. Ta wyjątkowa noc, a konkretnie wieczór przez wielu doceniana jest jako czas zetknięcia z historią i sztuką. Ten magiczny czas obfitował w wernisaże, spotkania z malarzami, ale również dawał szanse zapominalskim na rozliczenie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w ramach abolicji.

14 maja w Żyrardowie Noc Muzeów przebiegła naprawdę wyjątkowo. Nie zabrakło różnych wydarzeń, które wypełniały miasto. W Muzeum Mazowsza Zachodniego nie brakowało wykładów i warsztatów dotyczących historii miasta. Muzeum Lniarstwa zaprezentowało wystawę „Nici nie znają granic” – największa międzynarodowa wystawa patchworkowa w Polsce. – Noc Muzeów w Muzeum Lniarstwa odwiedziło ok. 450 osób. Mieliśmy wernisaż zagranicznej wystawy „Nici bez granic”. Niesamowite spotkanie, bo te patchworki w Polsce spotkały się tylko u nas. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dalej wyjeżdżają w przyszłym miesiącu do Finlandii. Piękne kolorowe prace, każda innego artysty, a zgromadziliśmy ich tu 144 – mówił Jacek Czubak, dyrektor Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Wystawa będzie otwarta do 18 czerwca.

Ciekawą propozycją była oferta przedstawiona przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Tego dnia blisko 100 osób odwiedziło wszystkie oddziały biblioteki, by rozliczyć się z przeszłością – oddać książkę i zapłacić karę w dużo mniejszej skali. – W Noc Muzeów żyrardowska Biblioteka Publiczna zaplanowała abolicję dla tych użytkowników, którzy z różnych powodów zalegali z oddaniem książek, obarczeni byli karą pieniężną oraz brakiem możliwości korzystania z oferty Biblioteki. Dzięki zgłoszeniu się 14 maja do placówek bibliotecznych w Żyrardowie mogli oni zwrócić książki, zlikwidować dług wobec Biblioteki i stworzyć sobie szansę na powrót do grona czytelników – mówił Jerzy Naziębło, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie.

Również Centrum Kultury, Resursa i Kręgielnia wykazały się dużą kreatywnością w przedstawionej ofercie. Przede wszystkim 14 maja otwarto sklepik z pamiątkami i gadżetami żyrardowskimi. – Z niebywałą przyjemnością mam zaszczyt otworzyć sklep Centrum Informacji Turystycznej w Żyrardowie, w którym znajdują się gadżety związane z naszym miastem, książki, audiobooki i literatura związana z naszym miastem jak i naszych żyrardowskich autorów. Mam nadzieję, że sklepik na stałe wpisze się w charakter naszego miasta – mówił Robert Siniarski, dyrektor Centrum Kultury. – Zbieranie asortymentu trwało kilka lat – dodaje dyrektor.

Tego wieczoru nie zabrakło również spotkań z artystami, zwiedzania zakamarków Centrum Kultury i stałych przestrzeni, które mijane codziennie w tę wyjątkową noc otworzyły swoja przestrzenie na mieszkańców i innych zwiedzających.

Back to top button
Skip to content