18 maja w całej Polsce muzea i miejsca kultury otwierały swoje drzwi dla wszystkich, którzy pragną kontaktu z historią i sztuką. To wyjątkowy dzień i noc, a szczególnie noc, kiedy miliony Polaków swój spacer po mieście poświęca wzbogacaniu historii o nim. Nie inaczej było w Żyrardowie.
18 maja wszystkie placówki muzealne i nie tylko prezentowały swoją wyjątkową ofertę w dość niecodzienny sposób. Największą atrakcją Żyrardowa był kiermasz lokalnego rękodzieła w Kantorze. I tak pierwszy raz od czasu remontu drzwi Kantoru otworzyły się dla mieszkańców Żyrardowa na szerszą skalę. Dzięki temu nie tylko można było nabyć wspaniałe rękodzieło od lokalnych artystów, ale przede wszystkim zwiedzić zabytkowego i nowo wyremontowane mury pierwszego biurowca w Żyrardowie.
Swoją propozycję przedstawiło też Muzeum Lniarstwa, prezentując wystawę „Mój ulubiony blok patchworkowy”, a także kursy patchworku. Wielbicieli tej sztuki mogli również nabyć swoje rękodzieła na przygotowanych stoiskach.
Bardzo bogaty program zaprezentowano w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Otwarto wystawę „Władysław Pałucki – historyk artylerzysta”, dalej można było podziwiać wystawę „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”, spotkanie z Bogdanem Jagiełło, a na zakończenie konkurs „Kocham naszą historię”.
W Centrum Kultury wyświetlano filmy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasze imaginarium” prezentując filmy w ramach projektu „Żyrardowscy Marzyciele i Rzemieślnicy”.
Otwarto na zwiedzanie Resursę, Kręgielnię i Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego.
Nie zabrakło też wydarzeń na Placu Jana Pawła II. Tam odbył się koncert Projektu EBI, lokalnych artystów. Zwieńczeniem tego wydarzenia był fireshow.
Fot. Michał Wesołowski