Kultura

Nie taki straszny obcy, czyli premiera ,,Bajki nie tylko o smoku’’

Nie każdy smok musi być straszny! Bo zawsze zdarzają się wyjątki… 2 czerwca Teatr Klasyki Polskiej zaprasza najmłodszych widzów na muzyczno-poetycki spektakl w reżyserii Lidii Sadowej, który wystawiony zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. „Bajka nie tylko o smoku” Ireneusza Iredyńskiego to mądra, satyryczna opowieść przede wszystkim dla dzieci, ale też dla dorosłych, żyjących tu i teraz, którzy zapomnieli o swojej wyjątkowości.  

„Bajka nie tylko o smoku” to opowieść o mieszkańcach zwyczajnego miasteczka Parasol. Codzienność pełnoprawnych obywateli zarządzaną przez „Bardzo Ważnego Burmistrza” przerywa nagle wizyta Smoka i Cudownego Ptaka. Mieszkańcy miasta zamknięci w racjonalnych, pragmatycznych pancerzach ludzi poważnych i dorosłych zostają wystawieni na próbę. Spotkanie z „innym” wyzwoli ich wyobraźnie, przypomni o drzemiących pod warstwami „normalności” unikalnych marzeniach. 

Sprawdzaliśmy różne bajki, ale to właśnie te ponadczasowe, poetyckie, po prostu piękne i bardzo melancholijne utwory Iredyńskiego uruchomiły nas i pozwoliły opowiedzieć także o naszych doświadczeniach. Uświadomiły nam jak bardzo potrzebujemy dzisiaj ponadczasowego świata symboli, poezji – mówi reżyserka spektaklu Lidia Sadowa. – To dzięki niemu możemy nauczyć mówić się o swoich emocjach, szczególnie tych trudnych – dodaje.

W spektaklu mówimy też o chorobie naszych czasów, o depresyjności, która pojawia się, kiedy kilkakrotnie zderzymy się z okrutnym, oceniającym szufladkującym nas światem, który wyśmiewa nasze marzenia. Tracimy wtedy nadzieję i wchodzimy w podobny do mieszkańców Parasola „automatyzm”, w życie od pierwszego do pierwszego podkreśla. 

„Bajka nie tylko o smoku” pokazuje, jak prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem może otworzyć i przemienić serce. Uświadamia nam, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość. Najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w „świat teatru” i poznać wartość marzeń, które w nich drzemią. 

Bilety dostępne są online, na stronie www.biletyna.pl oraz stacjonarnie, w kasie Kina Len w Centrum Kultury w Żyrardowie 

2.06.2024, godz. 17:00 – Premiera
Bilety parter: 60 zł
Bilety balkon: 35 zł

3.06.2024, godz. 10:00
Bilety parter: 40 zł
Bilety balkon: 35 zł

Informacja prasowa: UM w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content