HistoriaŻyrardów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca na Placu Jana Pawła II o godzinie 17:00 rozpoczęły się żyrardowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchody wyjątkowo trwały dwa dni, podczas których odbyło się oficjalne złożenie kwiatów zebranych delegacji, msza święta, Bieg Tropem Wilczym i okolicznościowy koncert.

Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak w wielu miastach w Polsce, w Żyrardowie odbyły się specjalne uroczystości. Obchody rozpoczęły się od apelu na Placu Jana Pawła II, podczas którego odczytano apel pamięci. Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Prezydent Żyrardowa wygłosił okolicznościowe przemówienie.

„(…)Wiele czasu upłynęło nim 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała hołd swym najlepszym Synom. Przez długie lata odpowiedzią na te apele była jedynie cisza(…)”

Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Żołnierzy AK i tablicy Ku czci Polskich Patriotów.

Bieg Tropem Wilczym

Nieodzownym elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Bieg Tropem Wilczym. W tym roku 6 marca ponad 200 osób przebiegło symboliczny dystans 1963 m. Kolejny raz mieszkańcy Żyrardowa stanęli na starcie biegu, by wspólnie upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreśla wiceprezydent Żyrardowa to pierwszy raz, kiedy bieg odbywa się w Parku Procnera, a samo miejsce okazuje się być stworzone do tego typu wydarzeń. – To fantastyczne przedsięwzięcie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Dziś już trochę tę historię znamy, bo w ostatnich latach ona w końcu jest kultywowana. Cieszymy się, że jako Żyrardów my także uczestniczymy w organizacji, a w tym toku w X. jubileuszowej edycji biegu – mówi Adam Lemiesz, wiceprezydent Żyrardowa.

Za rozpoczęcie tradycji Biegu wilczym Tropem wiceprezydent podziękował Jackowi Mitrowskiemu, który 10 lat temu wraz z Żyrafa Żyrardów zorganizował pierwszy taki bieg na Placu Jana Pawła II. Od tamtej pory nieprzerwanie wspiera miasto w organizacji tego wydarzenia.

I choć nie brakowało medali, pucharów i nagród, tego dnia liczyła się dobra zabawa i rodzinnie spędzone niedzielne popołudnie. Po biegu dla wszystkich przewidziano gorącą i sytą grochówkę, która doskonale rozgrzewa podczas pierwszych wiosennych imprez plenerowych.

Myśmy rebelianci – piosenki żołnierzy niezłomnych

W Centrum Kultury w Żyrardowie odbył się koncert „Myśmy rebelianci – piosenki żołnierzy niezłomnych” zespołu De Press. Koncert rozpoczęli wiceprezydent Żyrardowa Adam Lemiesz, Arkadiusz Sowa wiceprzewodniczący Rady Miasta Żyrardowa oraz gościnnie wiceminister Aktywów Państwowych i poseł PiS Maciej Małecki.

– To nie pierwszy raz, kiedy taki koncert organizowany jest w Żyrardowie. Kilka lat temu gościliśmy na scenie zespół Contra Mundum i Smoła Smolińskiego, którzy serwowali nam podobny program – podkreślił Adam Lemiesz.

Na scenie pojawił się również Maciej Małecki, poseł PiS i wiceminister Aktywów Państwowych, który wspominał pułkownika Łukasza Cieplińskiego pseudonim „Pług”. – To, że dziś żyjemy w wolnym kraju to zasługa tych, którym dziś oddajemy hołd na początku marca. Rosjanie i Niemcy chcieli odebrać życie Polskom, ale także chcieli zadać im drugą śmierć. Chcieli zabić pamięć o bohaterach AK – mówił ze sceny Maciej Małecki. – Do tej pory wspomnienie o wojnie to była historia, którą słyszeliśmy na lekcjach historii, od naszych rodziców, dziadków, a dziś tę historię widzimy u naszych sąsiadów na Ukrainie. I armia rosyjska dalej tam morduje, niszczy, gwałci i kradnie, opowiadając, że robi to w imię wyzwolenia kraju. Właśnie na takie wyzwolenie nie zgodzili się Żołnierze Wyklęci w 1945 roku. I za to jesteśmy im wdzięczni – dodał wiceminister. I choć emocje po koncertach, biegu i oficjalnych przemówieniach dopiero opadły, władze Żyrardowa już teraz zapowiadają, że w kolejnych latach nadal obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą kultywowane.

Back to top button
Skip to content