FotoreportażKulturaWażne!

Najbardziej utalentowany dom kultury w powiecie żyrardowskim ma już 60 lat!

29 maja odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Było to prawdziwe święto talentów, które od lat szlidowane są przez pasjonatów w różnych dziedzinach nie tylko artystycznych. Było to spotkanie ze sztuką i historią Młodeku.

Wszystkich Was trudno byłoby zmieścić w naszej sali koncertowej, dlatego dziś gościmy w Centrum Kultury – rozpoczął wydarzenie Sławomir Nalej, dyrektor Młodziezowego Domy Kultury w Żyrardowie. Faktycznie, sala Centrum Kultury tego wieczoru pękała w szwach. Tym razem gośćmi ludowca byli utalentowani wychowankowie Młodeku, ich rodzice i dumni opiekunowie, którzy dołożyli wszelkich starań, by ten dzień był naprawdę wyjątkowy.

Już od progu na gości czekała wystawa prac plastyczych podopiecznych Dziecięcej Akademii Plastycznej. Scena unosiła się tysiącami balowych obłoków, a wśród nich występowały wszystkie grupy i zespoły, które w Młodeku rozwijają swój warsztat.

Teatr “PINOKIO” przygotowany przez Hannę Fibich i Grażynę Beliniak, Zespoły wokalne „SZAŁAPUTY” i „IGRASZKA” prowadzone przez Urszulę Izdebską i Aleksandrę Rudzińską,

Zespół wokalny „CHOCHLIKI”, którego opiekunem jest Agnieszka Orzechowska, FORMACJE TANECZNE prowadzone przez Beatę Bieganowską, Teatr „MASKARADA”, którego opiekunem jest Ewa Szklarska, a w tym roku teatr został przygotowany przez Macieja Klocińskiego. Na scenie zaprezentowali się również perkusiści z zespołu „BECZKI i PAŁECZKI” grający pod kierownictwem Roberta Rasza, Zespół wokalny „FRAJDA” prowadzony przez Aleksandrę Rudzińską, Formacja GITAROWA grająca pod kierownictwem Sławomira Naleja.

Swoją ekspozycję przygotowali też „Młodzi Informatycy” pod okiem Przemysława Brzyckiego.

Całą scenografię przygotowali młodekowi plastycy: : Bożena Liszewska, Agnieszka Kaźmierczak i Zbigniew Kołaczek, który również jest autorem jubileuszowego plakatu.

Galę uświetnili swoją obecnością dyrektorzy Młodzieżowego Domu Kultury: Jadwiga Kowalska, Hanna i Janusz Fibich, Bożena Liszewska i Sławomir Nalej, a także zasłużeni absolwenci placówki: Urszula Chocyk, Małgorzata Rdest, Julia Ksit, Aleksandra Długosz-Bidzińska, Anita Kucharczyk, Barbara Ostrowska, Zofia Cymerska, Maciej Klociński i Hubert Matysiak. To właśnie ich historie pokazały, że zajęcia w Młodeku naprawdę otwierają drzwi do wielkiego świata. Dziś to własnie oni rozwijają swoje talenty aktorskie, wokalne, plastyczne, sceniczne i w wystąpieniach publicznych. Nie zabrakło ciepłych słów płynących ze sceny. – Do Młodeku trafiłem, gdy miałem 18 lat. To był dla mnie bardzo trudny okres w życiu. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie byłbym dzisiaj, gdyby nie pani Ewa Szklarska, która pokazała mi, że można żyć inaczej. Rozkochała mnie w scenie. Z pewnością gdyby nie ona, nie zostałbym dziś aktorem i instruktorem teatru dla dzieci i młodzieży. Tylko dzięki niej jestem tu, gdzie jestem – mówił Hubert Matysiak, deklarując jednocześnie, że jeśli kiedykolwiek Młodzieżowy Dom Kultury będzie go potrzebował, on nigdy nie odmówi.

Gosia Rdest wspomniała o tym, że to właśnie Młodek traktowała jako drugi dom, a panią Hannę Fibich jako swoją drugą mamę. To właśnie teatr „Pinokio” dał jej dzisiaj pewność i śmiałość w wystąpieniach publicznych, których udziela jako wiceprezes firmy EMKA S.A. i kierowca wyścigowy.

Maciej Klociński wspomniał, że jego pierwszą rolą w życiu był ogon słonia. Był najmniejszy i najmłodszy z aktorów teatru „Maskarada”, gdy stawiał swoje pierwsze kroki na scenie. Jednak to właśnie teatr prowadzony przez mamę, Ewę Szklarską, rozkochał go w wystąpieniach scenicznych, dzięki czemu dziś jest znanym śpiewakiem muzyki retro i operetkowym.

W trakcie uroczystości odbyła się prezentacja jubileuszowego Albumu wraz z płytą, które wręczono wszystkim obecnym tego dnia.

Galę uświetnili swoją obecnością samorządowcy zaangażowani w rozwój miasta i powiatu. Życzenia i list gratulacyjny przekazał Starosta Żyrardowski – Andrzej Wilk, a z nim na scenie pojawili się  przedstawiciele Zarządu Powiatu Żyrardowskiego: Ewa Kakiet-Springer i Beata Sznajder. Radę Powiatu reprezentowała Beata Rusinowska – Przewodnicząca RPŻ i Wojciech Szustakiewicz. W imieniu Prezydenta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego prezenty i gratulacje przekazali jego zastępcy: Adam Lemiesz i Piotr Koczewski. Radę Miasta reprezentował Ryszard Mirgos- Przewodniczący RMŻ. Specjalne życzenia złożył Stanisław Niewiadomski – Prezydent Żyrardowa w latach 1994–1998 i Starosta Żyrardowski w latach 2002–2006.

Podczas oficjalnej części koncertu wręczony został Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” – odznaczenie honorowe przyznawane przez Marszałka województwa mazowieckiego za przyczynienie się m.in. do kulturalnego rozwoju Mazowsza. W imieniu Marszałka Adama Struzika medal wręczył Grzegorz Dobrowolski – dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Żyrardowie. Specjalnymi dyplomami Marszałka zostali uhonorowani nauczyciele placówki za wkład w rozwój kultury regionu.

Na zakończenie uroczystości przygotowano jubileuszowy tort, który czekał na gości w sali klubowej Centrum Kultury.

Back to top button
Skip to content