KulturaŻyrardów

Moda na len – pokaz mody w Muzeum Lniarstwa

17 października przestrzenie Muzeum Lniarstwa na nowo oddały świetność żakardowym wzorom w ramach pokazu mody lnianej. To właśnie żakardy stały się inspiracją do stworzenia kolekcji ubrań „Żakardowe kreacje” uszytych w trakcie cyklu bezpłatnych warsztatów „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”. Na wybiegu pojawiły się mieszkanki Żyrardowa – autorki prezentowanych strojów.

Jedna z najdłuższych taśm produkcyjnych drukarek sitodrukowych posłużyła organizatorom za niecodzienny wybieg. Mimo, że żyrardowska fabryka lnu już nie funkcjonuje, pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym powraca za sprawą podejmowanych w Muzeum inicjatyw. Tegoroczny pokaz mody, był podsumowaniem realizowanego projektu pn. „Żakardowe kreacje”, który obejmował organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”, podczas których projektowano i szyto odzież czy dodatki, tj. torbę, plecak czy biżuterię. W rolę modelek wcieliły się same uczestniczki zajęć, które przez kilkanaście tygodni pracowały nad stworzeniem kolekcji.

Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Back to top button
Skip to content