Zajęcia Młodzieżowego Domy Kultury są flagową ofertą Żyrardowa dla młodzieży przedszkolnej i szkolnej w popularnych dziedzinach – plastyki, śpiewu, teatru i tańca. To tutaj od pokoleń mieszkańcy powiatu żyrardowskiego szlifują swoje talenty. W tym roku Młodek obchodzi swoje 60-lecie i właśnie otworzył rekrutację na nowy rok szkolny. O tym rozmawiamy ze Sławomirem Nalejem, Dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury.
Panie Dyrektorze, zbliża się bardzo ważne wydarzenie dla Młodzieżowego Domu Kultury: 60-lecie istnienia.
Mamy 60 lat. Działamy i rozwijamy się. Kiedyś placówka działała jako Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego. W latach 70. placówka funkcjonowała jako Ognisko Pracy Pozaszkolnej (OPP), a od 40 lat nazywamy się Młodzieżowym Domem Kultury w Żyrardowie. Warto dodać, że od 1998 roku jesteśmy w budynku przy ul. Moniuszki 15. Działamy na terenie powiatu żyrardowskiego, organizujemy konkursy i festiwale powiatowe dla dzieci i młodzieży.
Jakie wydarzenia odbywają się w ramach tego jubileuszu?
Zorganizowaliśmy już Powiatowy Konkurs Plastyczny, Powiatowy Festiwal Miniatur Teatralnych, na koniec maja planujemy Wielką Galę Jubileuszową dla rodziców naszych wychowanków i zaproszonych gości. Samych występujących artystów mamy stu pięćdziesięciu, więc i rodziców będzie wielu. Ta impreza jest biletowana. W przygotowaniu jest także album okolicznościowy, który składa się z dwóch części: z krótką historią naszej placówki oraz płyta, którą nagraliśmy z okazji jubileuszu.
W czerwcu zaplanowaliśmy Powiatowy Konkurs Plastyczny z okazji Dnia Dziecka. Odbywa się on co roku, ale teraz mamy wyjątkową odsłonę, pod hasłem: „Kolory Dzieciństwa” – dla dzieci z przedszkoli z obszaru powiatu żyrardowskiego. W ramach konkursu odbędzie się specjalna wystawa 7 czerwca, podczas której wręczymy nagrody laureatom. Będzie też okazja do zapoznania się z naszą przestrzenią. Przed nami jest jeszcze Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Śpiewa lala, śpiewa miś”. To festiwal wokalny, który odbywa się cyklicznie już od ponad 20 lat. W tym roku zaplanowany został na 5 czerwca. Tymi imprezami zamykamy nasz rok szkolny jubileuszowy.
Mijają już 2 lata, odkąd został Pan dyrektorem. Co zmieniło się od tego czasu w placówce?
Wieloletnim dyrektorem (odkąd tylko sięgam pamięcią) była pani Hanna Fibich, a w kolejnych latach pani Bożena Liszewska. To ona zatrudniała mnie w 2009 roku. To dla mnie duży zaszczyt, że dziś mogę reprezentować placówkę. Przede wszystkim mogę pracować tutaj z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz moimi koleżankami i kolegami. To taki mój drugi dom. Dla mnie ważne jest to, że mamy możliwość realizowania tu swoich pasji twórczych, a także przekazywania tych pasji dzieciom. Wydaje mi się, że to jest kluczem do sukcesu – jeśli instruktor tym żyje i dzieli się swoją pasją, wówczas dzieci to łatwiej przejmują.
Te 2 lata zleciały bardzo szybko. Otrzymałem tę placówkę w świetnej kondycji. Wszyscy -nauczyciele i instruktorzy, pracowaliśmy na tę markę przez wiele lat. Mamy dużo sukcesów plastycznych, muzycznych, recytatorskich w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Nagraliśmy dwie płyty „Kukułeczka kuka” i album na 100-lecie Żyrardowa nagrany przez zespół „Szałaputy”. Tak naprawdę w prezencie otrzymałem świetnie prowadzoną placówkę. Warto jednak wspomnieć, że tutaj wszyscy nauczyciele na to ciężko pracują i angażują się w pełni.
Udało nam się wprowadzić Klub Młodzi Informatycy, który działa od roku. Do Klubu Myszki Miki udało mi się wprowadzić zajęcia z języka angielskiego dwa razy w tygodniu. To nasza grupa przedszkolna, która działa od wielu lat i wychowała już wiele pokoleń. W ramach tego klubu odbywają się zajęcia z rytmiki, śpiewu i zajęcia taneczne, fitness oraz wspomniany język angielski. Cieszy nas to, że dzieci żegnając się z Klubem Myszki Miki, przechodzą do kolejnych zespołów, więc zostają w naszej placówce. Dzięki temu mamy zapewniony program dla dzieci w wieku od 4 do 18 lat.
Pani Bożenie Liszewskiej udało się wprowadzić zajęcia z batiku. To wyjątkowa technika plastyczna i dzięki niej prace plastyczne są często nagradzane i wyróżniane. W związku z tymi zajęciami musieliśmy wydzielić część pracowni plastycznej. I świetne jest to, że batik stał się taką wyspecjalizowaną techniką dla naszych podopiecznych z Dziecięcej Akademii Plastycznej. Takich pracowni nie ma zbyt wiele w Polsce, dlatego też nasze prace są doceniane na wielu konkursach, ponieważ komisje konkursowe często mają świadomość jak bardzo pracochłonna jest to metoda.
Mamy też zajęcia perkusyjne pod nazwą zespołu „Beczki i pałeczki” prowadzone przez Roberta Rasza. Mamy kilkunastu perkusistów. Uczą się gry na werblach, perkusjonaliach, a ci bardziej zaawansowani grają już na pełnym zestawie perkusyjnym. Robert Rasz jest świetnym instruktorem i wybitnym muzykiem. Zdobył 5 Fryderyków. Młodzi perkusiści prezentowali już swoje umiejętności podczas zeszłorocznej Parady z okazji Święta Lnu i podczas naszych koncertów.
Teraz uruchamiamy nowe zajęcia, które są pewnego rodzaju ukłonem w kierunku naszej historii związanej z jubileuszem. W latach 70. i 80. działał Klub Foto-Format, kiedy jeszcze modną i najbardziej popularną metodą wykonywania zdjęć, były zdjęcia analogowe. Teraz chcemy reaktywować te zajęcia, wprowadzając je na nowo w formie fotografii cyfrowej, a także w postaci obróbki graficznej. Zajęcia będzie prowadził nasz plastyk – Zbigniew Kołaczek. Zamierzamy wejść we współpracę z profesjonalnymi twórcami w dziedzinie fotografii. Zajęcia będą dedykowane dzieciom powyżej 10 r.ż.
Rozpoczęła się rekrutacja na nowy rok szkolny 2024/ 2025. Rok temu tuż po starcie rekrutacji okazało się, że na wiele zajęć nie ma już wolnych miejsc. Jak jest w tym roku? Na co rodzice muszą zwrócić uwagę?
W tym roku mamy uzupełnienia do grup, które już funkcjonują i pełną rekrutację (dla 15 osób) do klubu Foto-Format. W pierwszej kolejności zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.mlodek.pl oraz mediów społecznościowych:
www.facebook.com/mlodekzyrardow
www.instagram.com/mlodekzyrardow
Przede wszystkim chcemy dać szanse naszej nowej grupie fotograficznej Foto Format. Zauważyliśmy, że obecnie fotografia jest bardzo powszechna, choćby przez fakt, że każdy z nas dysponuje aparatem na potrzeby prywatne czy też w smartfonach. Jednak jest to często takie odruchowe wykonywanie zdjęć, bez szczegółowego szukania kadrów. Chcemy pokazać, że można ciekawie wykorzystać nawet ten sprzęt, który się posiada. Można szukać kadrów, ale też dopracować zdjęcia poprzez obróbkę cyfrową. Prowadzone są rozmowy również z profesjonalnym fotografem w formie warsztatów. Na razie jednak nie zdradzimy nazwiska.
Klub Młodzi informatycy to wszechstronna grupa, która zgłębia różne dziedziny takie, jak robotyka, programowanie i projektowanie 3D, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji. Ostatnio nasi uczniowie wykonali ciekawe prace. Do tego klubu uczęszcza obecnie 49 wychowanków. Możliwe, że uda się otworzyć nową grupę, ale obecnie mamy na te zajęcia przewidziane około 10 miejsc. Jest to forma dedykowana dla grupy wiekowej powyżej 10 r.ż.
Młodzi Informatycy projektują swoje gry i później je testują podczas zajęć. Chcemy pokazać im różne dziedziny, w których chcieliby się specjalizować. Klub prowadzi Przemysław Brzycki.
Teatr dziecięcy „Pinokio” prowadzony jest przez panią Hannę Fibich i Grażynę Beliniak, która akompaniuje na fortepianie. To zajęcia dla dzieci w wieku od klasy II do VIII szkoły podstawowej. Tu mamy 6 wolnych miejsc.
Podobnie w teatrze „Maskarada”, który dedykowany jest młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. W obu naszych teatrach przewidziane są konsultacje recytatorskie. Jeśli młodzi aktorzy chcą się rozwijać w konkursach recytatorskich, to jest czas do szlifowania ich warsztatu.
Zajęcia gitarowe są dla dzieci od 10 do 18 r.ż. Planuję otworzyć też nową grupę, więc serdecznie zapraszam. Prowadzę je dwa razy w tygodniu.
Mamy też zespoły wokalne: „Chochliki”, „Igraszka” i „Frajda”. Tym zajęciom warto się przyjrzeć i wczytać w regulamin, ponieważ zespoły zostały podzielone ze względu na wiek. „Chochliki” prowadzi pani Agnieszka Orzechowska, „Igraszkę” pani Aleksandra Rudzińska i pani Urszula Izdebska. Zespołem wokalnym „Frajda” opiekuje się pani Aleksandra Rudzińska. Kolejność nieprzypadkowa – wymieniałem zgodnie z kategoriami wiekowymi, czyli „Chochliki” są dedykowane najmłodszym dzieciom, ale tu odsyłam już do regulaminu i na naszą stronę internetową.
Mamy oczywiście zajęcia plastyczne – Dziecięcą Akademię Plastyczną. One odbywają się w wielu grupach wiekowych.
Tymi zajęciami Młodzieżowy Dom Kultury stoi…
Tak, dlatego mamy tak wiele grup. Dla najmłodszych dzieci zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Kaźmierczak, która specjalizuje się też w terapii ręki, a więc świetnie się sprawdza w rozwoju motoryki małej, co sprzyja dzieciom w nauce pisania. Sam widzę po moich dzieciach, które wiele zyskały na tych zajęciach. Starsze grupy prowadzi pani Bożena Liszewska – wszechstronna nauczycielka plastyki, która świetnie się czuje w różnych technikach malarskich. Pani Bożena również prowadzi zajęcia z batiku. Instruktorem starszych dzieci i młodzieży jest także pan Zbigniew Kołaczek, wielokrotnie nagradzany grafik, którego prace wystawiane były w ponad 60 krajach na świecie. Jest również świetnym pedagogiem. Specjalizuje się w precyzji kreski i detalu.
Mamy świadomość, że nasze zajęcia plastyczne są na naprawdę wysokim poziomie. Wiemy, że wielu naszych absolwentów skierowało swoje kroki na akademie plastyczne i zajmuje się dziś tym zawodowo.
W ofercie nie zabrakło miejsca na zajęcia taneczne – od podstawówki aż do szkół średnich. To 4 grupy wiekowe. Mamy wolne miejsca. Zajęcia prowadzi pani Beata Bieganowska.
W soboty o godzinie 16:00 odbywają się spotkania klubu „Grota” u pana Jakuba Lamenta. To zapalony gracz gier planszowych, znany w kraju, który często jest też testerem gier. Wielokrotnie uczestnicy zajęć mają możliwość grania w gry, które jeszcze nie pojawiły się w regularnej sprzedaży. Tu zachęcam do śledzenia profilu „Groty” na Facebooku.
Klub Myszki Miki to nasza wyjątkowa grupa. Większość powyższych zajęć odbywa się popołudniami, po ukończeniu zajęć szkolnych. Klub Myszki Miki to zajęcia przedszkolne, które odbywają się w godzinach od 9:00 do 13:00 od poniedziałku do piątku. To doskonała alternatywa dla rodziców, którzy nie chcą oddać dzieci do przedszkola, ale mogą je socjalizować przez 4 godziny, jednocześnie wypełniając program przedszkolny i zajęcia artystyczne dla dzieci. Mamy rytmikę ze śpiewem, korektywę i fitness połączone z zajęciami tanecznymi oraz plastykę. Są również zajęcia z języka angielskiego dwa razy w tygodniu. Klub prowadzi pani Grażyna Kuczkowska. Przyjmuje dzieci od 3 do 5 r.ż.
Mamy również rekrutację uzupełniającą do niektórych grup języka angielskiego.
W jaki sposób należy podejść do rekrutacji?
Na naszej stronie internetowej są wszystkie wnioski. Dokumenty składamy w placówce do 10 czerwca. Bardzo ważne jest to, żeby podejść do rekrutacji już teraz. Dzięki temu rezerwują się miejsca w grupach. Co roku powtarza się sytuacja, w której rodzice chcą zapisać swoje dzieci dopiero we wrześniu. Czasami jednak nie jest to możliwe, gdyż nie możemy dać gwarancji, że dziecko się do nas dostanie. We wrześniu uzupełniamy jedynie te miejsca w grupach, które zwolniły się po rekrutacji czerwcowej.
Dlatego ważne jest, by dzieci zapisywać już teraz.
Czy do tych zajęć – teatralnych, muzycznych, wokalnych są castingi lub egzaminy?
Nic z tych rzeczy – przyjmujemy wszystkich chętnych w miarę możliwości osobowych grupy. Oczywiście, zdarzają nam się dzieci totalnie uzdolnione. Są też i takie, które się krępują lub zwyczajnie nie chcą chodzić na dodatkowe zajęcia. Nie zamykamy się jednak w rekrutacji na nikogo. Przyjmujemy wszystkich chętnych. Każdemu dziecku dajemy szansę. Jeśli tylko mamy miejsca, nasze drzwi są otwarte. Jedynym warunkiem rekrutacji jest liczba miejsc i fakt, że Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie jest placówką powiatową, a zatem w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z powiatu żyrardowskiego.
Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury rozwijają się dalej w kierunku zaszczepionych przez Was pasji. Macie na swoim koncie aktorów, wokalistów, malarzy…
Tak, mamy takie perełki, które się u nas kształciły w poszczególnych dziedzinach, poszły dalej i odnoszą sukcesy. Warto wspomnieć o Uli Chocyk, wielokrotnej laureatce konkursów recytatorskich – obecnie studiuje w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest wychowanką pani Ewy Szklarskiej. Posiadamy także absolwentów, którzy dziś świetnie sprawdzają się w wystąpieniach publicznych: Małgorzata Rdest, Radosław Przybysz – dziennikarz sportowy. Hubert Matysiak jest aktorem serialowym. Magdalena Dąbkowska (wokalistka) obecnie współpracuje z Studio Buffo, grała główną rolę w spektaklu „Romeo i Julia”. Julia Ksit ma na swoim koncie wiele nagród wokalnych. Zofia Cymerska to młodziutka artystka, wielokrotna laureatka różnych konkursów wokalnych i recytatorskich. Trzymamy za nią kciuki. Anita Kucharczyk – artystka, grafik. Ma na swoim koncie autorskie wystawy. Z wszystkich naszych podopiecznych jesteśmy niesamowicie dumni. Miłe jest też to, że mimo tego, iż wypuszczamy kolejne pokolenia w świat, ci ludzie do nas wracają. Czasem tylko po to, żeby nas odwiedzić i zobaczyć, co u nas słychać. To naprawdę budujące, bo daje nam poczucie, że z naszą placówką czują więź i wiążą się z nią miłe wspomnienia.