KulturaWydarzenia

Melduję posłusznie…

Pracownicy Centrum Kultury niejednokrotnie udowodnili nam, że potrafię zrobić kulturę przez duże „K”. Taki był spektakl „Melduję posłusznie…”, który powstał w związku z obchodami roku Pawła Hulki- Laskowskiego i wizytą w Cieszyńskim Domu Kultury „Dom Narodowy” – COK.

Spektakl opiera się na powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka” w tłumaczeniu Pawła Hulki – Laskowskiego. To wersja kabaretowa z przymrużeniem oka, czyli najbliższa scenarzystce i reżyserce spektaklu Dominice Dawidowicz.

To niejako spektakl na zlecenie i pomysłu Dyrektora Centrum Kultury, Roberta Siniarskiego. Szwejk jest trudny, więc nie będę ukrywać, że nie byłam zachwycona tym pomysłem na początku. Jest pisany trudnym językiem, którego dziś już się nie używa, a przecież nam zależało na tłumaczeniu Pawła hulki-Laskowskiego. To nie była łatwa sprawa – mówi Dominika Dawidowicz. – Stwierdziłam, że zrobię to, co umiem najlepiej, czyli po prostu kabaret. Wybrałam sceny, które najbardziej mi się podobały. Wpletliśmy w to tez piosenki Jaromira Nohavicy – tłumaczy Dawidowicz.

Główną rolę w spektaklu zagrał Maciej Klociński, który żyrardowskiej publiczności znany jest jako wokalista muzyki retro, aktor i konferansjer. Tym razem świetnie odnalazł się w roli Szwejka. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiadał Dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie, Robert Siniarski, który był jednocześnie pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Wydaje mi się, że sukces tkwi w zespole, który jest naprawdę zgrany. Kiedy pada pomysł kolejnego spektaklu, chętni zgłaszają się sami. Tak się składa, że właściwie w każdym sezonie mamy jeden spektakl i mam nadzieję, że po pandemii wrócimy do występów dla szerszej publiczności – mówi Dyrektor Siniarski. – Jestem zaszczycony, że mogę pracować z takimi ludźmi – podkreślił po spektaklu.

Spektakl „Melduję posłusznie” został wystawiony dwukrotnie. Swoją prapremierę miał w Cieszyńskim Domu Kultury, gdzie pracownicy CK, samorządowcy i przyjaciele Żyrardowa zjawili się, chcąc złożyć kwiaty na grobie Pawła Hulki-Laskowskiego. 31 października w Resursie spektakl został przedstawiony dla mieszkańców Żyrardowa. Pełna sala, gromkie brawa i gorące gratulacje są najlepszą recenzją sztuki, którą tworzą z pasją pracownicy Centrum Kultury. Melduję posłusznie…. To naprawdę świetna robota!

Na scenie wystąpili: Robert Siniarski, Dominika Dawidowicz, Maciej Klociński, Monika Rosińska, Małgorzata Popiel, Joanna Dziakiewicz, Patrycja Kubis, Zbigniew Perka, Daniel Olborski, Eryk Wawrzyniak i Marcin Mońko.

Back to top button
Skip to content