KulturaŻyrardów

“Mazowsze” na zakończenie roku

160 artystów, ludowe barwy, taniec i śpiew. Tak przedstawiał się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ideą koncertu było wspomnienie o założycielach zespołu Mirze i Tadeuszu Sygietyńskich. Tak wyjątkowe widowisko musiało tłumnie przyciągnąć publiczność, dlatego miejscem tego wydarzenia była hala sportowa Aqua.

Wirujące pary, barwne stroje i pieśni, które nucimy z rozżewnieniem. Choć to nie pierwszy występ zespołu Mazowsze w Żyrardowie, z pewnością na długo zostanie zapamiętany! Był to koncert upamiętniający Mirę i Tadeusza Sygatyńskich, założycieli zespołu. W 2021 roku przypadała 120. Rocznica urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej i 125. Rocznica urodzin Tadeusza Sygietyńskiego.

– To połączenie muzyki, śpiewu i tańca, podane w specjalnej formie. To suity z różnych regionów Polski, a w Żyrardowie, mam nadzieję, zaprezentujemy te najpiękniejsze, bo choć chcielibyśmy pokazać wszystkie, a to aż 42 regiony, nie mielibyśmy na to czasu. Dlatego zaprezentujemy ich kilkanaście – mówi Jacek Boniecki, Dyrektor Zespołu „Mazowsze”. – W koncercie ważna jest też muzyka Tadeusza Sygietyńskiego, która opowiada o pięknie stolicy. On to pisał z poczucia serca. Te utwory celowo wpletliśmy do naszego programu – opowiadał Boniecki.

Jednak nie była to pierwsza okazja do zapoznania się z twórczością „Mazowsza” w Żyrardowie. Już wcześniej zespół gościł w żyrardowskiej farze z koncertem kolęd. I choć widowisko było nieco mniejsze, bo z mniejszą liczbą artystów, zostało równie ciepło przyjęte. Oczywistym było więc zorganizowanie kolejnego koncertu, tym razem z inicjatywy Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie pełnienia tej funkcji. Mieszkańcy Żyrardowa zaśpiewali nieobecnemu Marszałkowi symboliczne “100 lat”. Na zakończenie koncertu Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski podziękował artystom za wspaniały występ, a jednocześnie przedstawił Natalię Solczyńską, związanej z Żyrardowem, a prywatnie chrześnicę Prezydenta, z której Chrzanowski nie krył dumy.

Ponieważ koncert zorganizowano w okresie świątecznym, na zakończenie zespół „Mazowsze” zaśpiewał kolędę „Bóg się rodzi”, która dopełniła koncert wspólnym śpiewem zebranych gości.

Back to top button
Skip to content