Kultura

Malirys – ze sztalugą w miasto

Monika Rosińska znów wychodzi poza ramy. Artystka nie raz już udowodniła, że kreatywność to jej drugie imię. Po ogromnym sukcesie grupy Żyrardowskich Utalentowanych Rękodzielniczek Kulturalnych, Monika razem z Centrum Kultury w Żyrardowie wyszła naprzeciw oczekiwaniom młodych i dorosłych malarzy, którzy do tej pory nie byli objęci programem zajęć artystycznych w Żyrardowie. Tak powstała grupa Malirys – Malowanie i Rysowanie, która w każdy czwartek przekracza progi Centrum Kultury, by wyjść ze sztuką na świeże powietrze.

To z pewnością niecodzienny widok – sztalugi i płótna na Placu Jana Pawła II. Jest to jednak kolejny pomysł Moniki Rosińskiej, którą jak znamy, warto się przyzwyczaić. Te sztalugi na stałe wpiszą się w żyrardowski krajobraz, podobnie jak żyrardowska architektura wpisuje się w sztukę artystów z Malirys. – Grupa działa od października 2021 roku. W tej grupie nie ma kategorii wiekowej. Wynika to z faktu, że w innych instytucjach kulturalnych działających w naszym mieście są prowadzone zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych, a ja poczułam, że warto stworzyć grupę dla osób starszych. Jest też liczna grupa młodzieży, która jest kreatywna i piekielnie zdolna, a przygotowująca się do liceów plastycznych. Ta grupa jest właśnie dla nich, bo zakładam, że podczas zajęć stworzą swoją teczkę. Jest też grupa dorosłych osób, które mają teraz czas na zapoznanie się z różnymi technikami malarskimi i właśnie je próbują siedząc ze mną na ławce i malując. Jest też grupa młodszych dzieci, dla których to również okazja do zapoznania się z różnymi technikami malarskimi, a podczas naszych plenerów wszyscy członkowie grupy Malirys uczą się malować nasz Żyrardów – opowiada Monika Rosińska, założycielka grupy Malirys i malarka.

Grupa będzie działać według harmonogramu zajęć stałych w Centrum Kultury. W okresie wakacyjnym planowane są zorganizowane plenery, które mają tym bardziej rozkochać zapalonych artystów w malarstwie, o co z pewnością zadba Monika Rosińska. Ona potrafi rozkochać w sztuce.

Back to top button
Skip to content