Żyj zdrowo!

Majowa pielęgnacja naturą

Zbliża się maj. To doskonała pora na zbiór korzenia pokrzywy, który ma w sobie teraz największa moc. Twierdzi się wręcz, że pokrzywa należy do najbardziej wartościowych ziół leczniczych, jakie znamy. Gdyby ludzie wiedzieli, jaką ma moc leczniczą, uprawialiby tylko ją. Jest pomocna w tak wielu schorzeniach, że pisze się na jej temat obszerne prace naukowe.

Dziś omówię ją w kontekście dobroczynnego działania na włosy. Wykorzystuje się zarówno korzeń pokrzywy jak i ziele. Najważniejszą kwestią jest zbiór przed kwitnięciem. Gdy pokrzywa zakwitnie, traci swoją moc. Korzeń pokrzywy stosowany jest przy łysieniu plackowatym i androgennym, natomiast ziele (liście i łodyga) – przeciwdziała łupieżowi, oczyszcza skórę i nadaje włosom blask. Z korzenie przygotowuje się wcierki do skóry głowy, natomiast ziele świeże bądź suszone będzie doskonałe do naparów, którymi robimy płukanki włosów. Przestrzegam jednak przed płukankami ze świeżych liści pokrzywy, jasnym włosom mogą nadawać zielonkawego koloru, brunetki i szatynki śmiało mogą używać.

Pokrzywa wraz ze skrzypem wspierają się wzajemnie jako zioła z dużą zawartością krzemu. Natomiast łopian działa przeciw łysieniu, antyseptycznie, przeciwłupieżowo oraz reguluje proces przetłuszczania się włosów.

Zatem korzeń pokrzywy wraz ze skrzypem i łopianem będą doskonałymi kompanami wspierającymi porost włosów, zmniejszającymi ich wypadanie i będą doskonale wzmacniać włosy. Poniższy przepis można przygotować również z ziół suszonych, które dostaniemy w naszych żyrardowskich sklepach zielarskich. Nie mniej spacer po świeże korzenie i zioła gorąco polecam.

PRZEPIS NA WCIERKE DO WŁOSÓW – wzmacniająca i przeciw ich wypadaniu

– litrowy słoik  (nowy, czysty, wyparzony wrzątkiem i suchy)

– 50 ml wódki 40%

– 10 g korzenia pokrzywy suszonego lub 20 g świeżo wykopanego (świeży korzeń należy dobrze umyć, oczyścić, osuszyć z nadmiaru wody i pociąć na małe kawałeczki)

– 10 g suszonego ziela skrzypu

– 10 g suszonego korzenia łopianu

– 300 ml oleju słonecznikowego lub ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek

Zioła przełożyć do słoika i zalać 50 ml wódki (40%). Zakręcić słoik i pozostawić na godzinę. Następnie dodać olej. Dobrze wstrząsnąć całość. Odstawić w ciemne miejsce np. do szafki na co najmniej 2-4 tygodni. Wstrząsać codziennie intensywnie. Po tym czasie przecedzić do czystego i suchego słoika przez czterokrotnie złożoną jałową gazę. Wcierać w skórę głowy na godzinę przed myciem włosów.

Jeśli nie chcesz czekać tak długo, proces możesz przyspieszyć, bo wiadomo – nie każdy ma tyle cierpliwości. Słoik z ziołami, alkoholem i olejem wstaw do garnka z wodą o temp. 40 st.C. Utrzymuj tę temperaturę przez 3 godziny. Proces powtarzaj przez 3 dni. Po tym czasie przecedź do czystego słoika i postępuj jak powyżej.

Zachęcam do poszukiwań pokrzywy podczas weekendowego spaceru. Warto jednak pamiętać o kilku „złotych zasadach zielarza” podczas zbiorów:

– Zbieraj w miejsca czystych, oddalonych od miast i dróg.

– Zioła zbieraj przed południem w słoneczny dzień. Mokre zioła to duże prawdopodobieństwo, że może wdać się pleśń podczas przechowywania.

– Zbieraj tylko te rośliny, co do gatunku których jesteś pewny.

– Zbieraj tylko tyle ile potrzebujesz, nie zakłócaj równowagi w przyrodzie zbierając wszystko co w danym miejscu znajdziesz, zostaw dla innych mieszkańców łąki czy lasu.

– Zbieraj z poszanowaniem natury, nie niszcz otaczającej przyrody, a jeśli zbierany surowiec to tylko niewielka część rośliny, resztę pozostaw w dobrym stanie, by rosła dalej.

Życzę pięknych, gęstych i lśniących włosów. Pamiętajcie, zioła maja moc!!!

 

PEELING UJĘDRNIAJĄCY DO CIAŁA

Lato zbliża się wielkimi krokami, czas mini spódniczek i krótkich szortów. Pora zadbać o ujędrnienie ciała po zimowych leniwych wieczorach.

Potrzebne będą:

– szklanka cukru brązowego/białego (bez znaczenia, w tym przypadku nie będzie dostarczał kalorii)

– łyżka mielonej kawy

– 2 łyżki oliwy z oliwek

– łyżeczka cynamonu

Wszystkie składniki umieść w misce i dokładnie wymieszaj. Wykonaj peeling na lekko zwilżonej skórze ud, pośladków czy brzucha. Możesz w tym momencie spłukać resztki po peelingu i zakończyć pielęgnację. Skóra po peelingu zostaje pobudzona do przyjmowania składników aktywnych, w tym przypadku kofeiny. Dlatego miejsca, które wymagają intensywniejszego ujędrnienia, obłóż dodatkową warstwą peelingu, zawiń folia spożywczą i wskocz pod ciepły koc na 15 minut. Następnie spłucz pozostałości peelingu, a w razie potrzeby weź prysznic. Zabieg możesz powtarzać raz w tygodniu.

W przypadku peelingu, cukier będzie składnikiem ścierającym martwy naskórek, cynamon i kofeina zawarta w kawie pobudzą mikrokrążenie w skórze, a oliwa z oliwek natłuści skórę i ułatwi rozprowadzenie peelingu.

Należy jednak pamiętać, że jędrne ciało to składowa wielu czynników. Preparaty kosmetyczne wspomagają kuracje, natomiast najważniejszy jest ruch i zdrowa dieta.

Literatura:

– strona dr Różańskiego: www. //rozanski.li

– Maria Treben „ Apteka Pana Boga”

– Małgorzata Kaczmarczyk „Zioła dla smaku, zdrowia i urody”

– Marzena Pieszak, Przemysław Ł. Mikołajczak: „Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.)”

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Skowron-Palka, NaLi Natural

Back to top button
Skip to content