KulturaRadziejowice

Kultura Blisko Ziemi – ogród

23 października w Gminnym Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, Fundacją Transformacją oraz Łukaszem Nowackim, nauczycielem permakultury z Siedliska „Dolina Mgieł”, został zrealizowany projekt „Kultura Blisko Ziemi – ogród”.

To będzie zakątek odosobnienia. Będzie, choć dziś ciężko w to uwierzyć, patrząc na niewielkie sadzonki, które zdobią teren przy Gminnym Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach. Nie trzeba jednak wiele wyobraźni, by móc uwierzyć, że będzie to miejsce tętniące życiem. W stworzenie tego miejsca zaangażowali się nie tylko pracownicy Powozowni, ale również mieszkańcy Gminy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Rdzanowskiego w Radziejowicach.

Mamy tutaj bardzo dużo terenu zielonego do zagospodarowania. Chcieliśmy mieć tu taki cichy i spokojny zakątek, w którym będzie można przyjść z książką z biblioteki – mówi Daria Doleżyczek, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury „Powozownia”.

Będzie to miejsce porośnięte baldachimem wierzb, roślinami owocowymi i ziołami. Jednak nie tylko odpowiedni dobór roślinności wpływa na wyjątkowość tego miejsca. Do budowy ogrodu zostały wykorzystane materiały od lokalnych rolników, którzy chętnie dzielili się zrębkami z drzew liściastych, otoczaków z pobliskiego gospodarstwa rolnego, tektury z pobliskiego magazynu, kompostu ze starych kompostowników pozyskanego od jednej przemiłej pani z Bud Zosinych. Nie zabrakło również ciepłego posiłku gotowanego w kociołku węgierskim, jabłek pieczonych w popiele i gorącej herbaty z sokiem malinowym.

Jeździliśmy po okolicznych rolnikach, szukaliśmy starego kompostu. Tak naprawdę wszystko, co jest tu wykorzystane, jest odpadem dla innych. Rolnik z pola zbiera kamienie, które my wykorzystaliśmy do naszego ogrodu, podobnie zręby drzew i stare kartony. Cieszę się, że uczniowie nam w tym dziś pomagają, bo wierzę, że właśnie takie działania nie tylko przyciągną ich do naszego Centrum Kultury, ale również poszerzą wiedzę w zakresie ekologii – tłumaczyła Daria Doleżyczek.

Będzie to otwarty społecznościowy ogród permakulturowy, a permakultura to nauka podpatrywania wzorców płynących z natury. Jednym z założeń, które ustaliliśmy podczas wizyty terenowej, było stworzenie rowów pasywnych, które pozwolą na zbieranie wody, która często się zbiera na tym terenie. To właśnie rowy wyłożyliśmy grubymi kamieniami. Wzdłuż rowów posadzone są wierzby energetyczne, które w naturalny sposób odpompowują wodę i oddają ją do atmosfery. Dzięki temu zyskujemy naturalny klimatyzator, bo zwiększona ilość pary wodnej w atmosferze obniża temperaturę – mówi Łukasz Nowacki, nauczyciel permakultury z Siedliska „Dolina Mgieł”.

Tworzenia permakulturowego ogrodu było pretekstem do rozmów o zrównoważonym rozwoju naszej planety, jak wykorzystać dostępne powszechnie materiały do powtórnego użytku, by zbudować z nich samowystarczalny ogród, jak tworzyć wartościowy kompost i do czego go użyć.

Back to top button
Skip to content