Kultura

Księga, która łączy

W pierwszy weekend września w Żyrardowie odbył się festiwal „Księga, która łączy”. Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, Pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie dk. Halina Radacz i Dyrektor Artystyczny Blanka Dembosz-Tondera zapraszają na cykl wydarzeń skierowany do miłośników kultury inspirowanej przez Biblię „Księga, która łączy” skupiało się na przekładach Biblii jako łącznika między religiami.

Wydarzenia rozpoczęło się w czwartek, 2 września, w kaplicy ewangelickiej w Żyrardowie przy ul. Żeromskiego od wykładu pt. „Biblia w kulturze judeochrześcijańskiej”, wygłoszonego przez Małgorzatę Platajs, długoletnią dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Mówiłam głównie o ekumenicznym przekładzie Pisma Świętego, w którym wzięło udział jedenaście kościołów chrześcijańskich, a 70 osób było bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Te prace trwały ponad 20 lat! Jeżeli spojrzymy na to, co jest zapisane w Biblii, np. o miłości czy absolutu, to my, przeciętni zjadacze chleba, mamy zarówno potrzebę miłości jak i potrzebę absolutu, potrzebę życia duchowego. Podobnie, jeśli przyjrzymy się Dziesięciorgu Przykazaniom, to właściwie dla wszystkich jest to wskazówka jak żyć, nawet bez wchodzenia w jakąkolwiek interpretację –  mówiła Małgorzata Platajs, wykładowca festiwalu „Księga, która łączy”.

Poza wykładem tego dnia odbył się koncert „ Psalmy” śpiewaczki i kompozytorki Blanki Dembosz-Tondery wraz z oboistą Jakubem Kornakiewiczem. Były to nowe kompozycje Blanki Dembosz-Tondery psalmów w języku hebrajskim, aramejskim, greckim i polskim, łączące inspiracje dawną muzykę sakralną z medium muzyki elektroakustycznej oraz improwizacjami na głos i obój. Podczas całego wydarzenia można było usłyszeć szereg wywiadów: Portrety biblijnych kobiet, Mariologie, a także Paweł Hulka-Laskowski, jakiego nie znamy. Każdy dzień zwieńczony był tematycznym koncertem.

Back to top button
Skip to content