KulturaWydarzeniaŻyrardów

Zaprojektuj wzór tkaniny i wygraj 1000 zł

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie ogłosiło konkurs o nazwie „Jacquard design”. O co chodzi? O zaprojektowanie oryginalnego motywu tkaniny, która zostanie utkana na krośnie żakardowym. Do wygrania nagroda pieniężna w wysokości 1000 złotych!

Celem projektu pn. „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów” jest zaangażowanie plastyków, rękodzielników i twórców żyrardowskich. To, co trzeba zrobić, to dać się ponieść wyobraźni, poszukać inspiracji w industrialnej historii Żyrardowa i stworzyć deseń w formie elektronicznej, który zostanie utkany podczas warsztatów pokazowych tego lata.

Śladami tradycji

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Śladami mistrzów żakardowych”. Jest to projekt mający na celu pielęgnowanie lokalnych tradycji miasta. Jak podkreśla Muzeum Lniarstwa, konkurs jest skierowany do mieszkańców Żyrardowa – To dla nas szczególnie ważny i bliski temat ze względu na dziedzictwo Żyrardowa, które chcemy zaszczepić w młodych i zdolnych mieszkańcach naszego miasta”.

Żakardowy „powrót do przyszłości”

Konkurs związany jest z istotnymi planami Muzeum Lniarstwa. Park maszynowy krosien z mechanizmem jacquarda ponownie rozpocznie produkcję. Warsztaty praktyczne w zakresie obsługi wspomnianego krosna odbędą się w lipcu  w czterech blokach tematycznych: „Śladami mistrza żakardowego”, „Śladami arkadownika”, „Śladami nawlekacza osnów” oraz „Śladami tkacza”. Krosna wyposażone są w blisko 4000 nici. Te niezwykłe maszyny przeżywają swój „powrót do przyszłości”. Odwiedzający Muzeum Lniarstwa będą mieli okazję podziwiać ich pracę na przełomie sierpnia i września.

Muzeum Lniarstwa

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 czerwca 2021 roku. Projekty należy nadsyłać drogą mailową na adres biuro@muzeumlniarstwa.pl. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajduje się na stronie muzeumlniarstwa.pl.

Back to top button
Skip to content