Ważne!

Kolejny rekord podczas tegorocznej kwesty

1 listopada jak co roku na żyrardowskim cmentarzu odbywała się kwesta, która na celu miała pozyskanie funduszy na renowacje zabytkowych nagrobków. Organizatorem akcji jest   stowarzyszenie Fabryka Feniksa.

W tegoroczną 16. kwestę włączyło się 57 wolontariuszu. Dzięki zaangażowaniu tak licznej grupy osób udało się zebrać rekordową sumę 12 827 zł. Celem zbiórki był III etap renowacji grobu Teodora Nakielskiego zakładający odrestaurowanie żeliwnego ogrodzenia.

  • Zawsze w takich kwestach najważniejsza jest pogoda, dziś mamy ją idealną. Dzięki temu ludzie odwiedzają cmentarz bardzo licznie. Mam ogromną nadzieję, że z zebranych środków uda się zrealizować cel, który w tym roku sobie wyznaczyliśmy. Jest nim trzeci etap renowacji nagrobku Teodora Nakielskiego, a konkretnie odnowa żeliwnego ogrodzenia z podstawą piaskową. Teodor Nakielski zmarł pod koniec XIX w. dokładnie w 1985 r. Był on malarzem i rysownikiem. Jednakże jak zawsze tradycją naszych kwest jest fakt, iż nie patrzymy na to kto jest pochowany, lecz szukamy walorów artystyczno-historycznych. Zajęliśmy się tym grobem dlatego, że jest to jedyny pomnik na cmentarzu miejskim w Żyrardowie, który posiada popiersie. Aktualnie widzimy tu jego replikę, marmurowy oryginał niestety został skradziony. Dzięki pomocy dalekiej rodziny Teodora Nakielskiego udało się znaleźć plany i w ramach II etapu prac, odtworzyć popiersie. Przypomnę, że pierwszym etapem prac było odtworzenie kolumny, na której się ono znajdowało. Ten piękny pomnik zobaczyć możemy wchodząc na cmentarz główną bramą, następnie przechodząc 30 metrów ujrzymy go po prawej stronie – mówił Jacek Czubak, Prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa.

Kwestę wsparł również Prezydent Miasta Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który również wcielił się w rolę wolontariusza i pomógł w zbieraniu datków.

  • Jak co roku piękna akcja na żyrardowskim cmentarzu. Kwesta dedykowana odnowie XIX wiecznych nagrobków, czyli ratowaniu naszej historii i tożsamości. Ludzie chętnie do tych puszek wrzucają pieniądze, które Fabryka Feniksa z Panem Jackiem Czubakiem na czele, przeznaczy jak co roku na odnowę kolejnego historycznego pomnika. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy dziś kwestują na naszej żyrardowskiej nekropolii. Myślę, że w przyszłym roku tak samo jak w tym, pochwalimy się kolejnym uratowanym od zapomnienia pomnikiem – mówił Prezydent Miasta Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Cała akcja nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz osób wpierających, wśród nich są:

Lucjan Krzysztof Chrzanowski – Prezydent Miasta Żyrardowa, Ryszard Mirgos, Jacek Czubak, Jacek Rubikowski, Anna Ignatiuk, Danuta Barańska, Łukasz Kasperczyk, Paulina Drozd, Rozalia Drozd, Joanna Dziakiewicz, Wiktor Pakos, Dariusz Gozlinski, Monika Plak, Krzysztof Skrobisz, Dagmara Fiszer, Edyta Lubańska, Monika Gwiaździńska-Wrzesień, Zuza Gaik, Marcel Białek, Ryszard Adamiak, Monika Butt Hussaim, Paweł Kolasa, Robert Latek, Stanisław Latek, Michal Ochnicki, Sylwester Osiński, Magdalena Osińska, Rafał Piekarski, Artur Pietrus, Ignacy Radomski, Teresa Ratajczyk, Wojciech Ratajczyk, Robert Rybicki, Wiktoria Rybicka, Kacper Rybicki, Jolanta Czapiga, Anna Rzeczkowska, Krzysztof Waśkowski, Wiktor Waśkowski, Czesław Wisk, Oliwia Gąsowska, Iga Parszewska, Otylia Witwicka, Oliwia Grabarek, Weronika Pachulska, Patrycja Frost, Nikola Kucińska, Aleksandra Niewiadomska, Julia Gołębiewska, Alicja Dobrzyńska,  Juylia Reczulska, Marcel Pożyczka, Kacper Bałaj, Paulina Popławska, Patryk Pawlak.

Back to top button
Skip to content