Historia

Kierownik żyrardowskiej tkalni: John Kennedy

29 maja 1917 roku, 104 lata temu, urodził się John F. Kennedy – późniejszy 35 prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, zastrzelony 22 listopada 1963 roku w Dallas w Teksasie. A czy wiecie, że w dawnym Żyrardowie przez lata żył i pracował inny John Kennedy, którego rodzina, tak jak rodzina amerykańskiego JFK, pochodziła z Irlandii?
 
W 1849 roku do dynamicznie rozwijającego się Bostonu przypłynął statek z 26-letnim irlandzkim imigrantem na pokładzie, Patrickiem Kennedym. Do Stanów Zjednoczonych Ameryki Kennedy przypłynął z miejscowości New Ross w hrabstwie Wexford w Irlandii. Kilka miesięcy po zejściu na ląd poślubił o rok młodszą Bridget Murphy, pochodzącą z jego rodzinnej miejscowości, z którą zresztą przypłynął tym samym statkiem. W Bostonie Kennedy pracował jako bednarz, wytwarzając beczki i różne drewniane naczynia. Młode małżeństwo szybko doczekało się piątki dzieci, dwóch synów i trzech córek. Jednak zaledwie 9 lat po przybyciu do Nowego Świata, Patrick i jego najstarszy syn John zmarli podczas epidemii cholery, która uderzyła wówczas we wschodni Boston.
34-letnia Bridget Kennedy po śmierci męża została sama z czwórką dzieci, tysiące kilometrów od ojczystej Irlandii. Całymi dniami ciężko pracując, zebrała pieniądze i odkupiła niewielki sklep, w którym była wcześniej zatrudniona. W pracy i w domu pomagały jej córki, a syna Patricka Josepha wysłała do szkoły, by zdobył wykształcenie. Ten w wieku 14 lat przerwał naukę i zaczął pomagać matce w rodzinnym biznesie, a niedługo później zatrudnił się przy rozładunku statków w bostońskim porcie. Z czasem Patrick Joseph za oszczędzone pieniądze kupił swój pierwszy saloon, a będąc posiadaczem trzech, otworzył przedsiębiorstwo importujące szkocką whiskey. W 1887 roku, już jako zamożny człowiek, Kennedy poślubił Mary Hickey, a w roku następnym urodził się im pierwszy syn Joseph Patrick – późniejszy wpływowy biznesmen, polityk partii Demokratycznej, ambasador USA w Wielkiej Brytanii i ojciec między innymi prezydenta Johna F. Kennedy’ego.
 
W latach 80. XIX wieku, inny z kolei John Kennedy, przybył z Irlandii do Żyrardowa w dawnym Królestwie Polskim, podjąć pracę w Zakładach Żyrardowskich Hielle & Dittrich. Czy także pochodził z hrabstwa Wexford w Irlandii, z którego ponad 30 lat wcześniej wyruszył do Bostonu Patrick Kennedy? Jest takie prawdopodobieństwo, choć irlandzki ród Kennedych (Ó Cinnéide) ma długą historię, sięgającą nawet XI wieku i jego liczni przedstawiciele mieszkali i pracowali w różnych częściach wysp brytyjskich, a później także w Australii, Kanadzie, czy dość licznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dla przykładu kupiec John Kennedy opuścił pod koniec XVIII wieku Irlandię i zamieszkał w stanie Maryland w USA. Inny John Kennedy z Irlandii walczył w amerykańskiej wojnie secesyjnej po stronie Unii i nawet został odznaczony Medalem Honoru. Jeszcze inny John Kennedy był szeryfem hrabstwa Harrison w Teksasie, a kolejny – mającym 16-cioro dzieci biskupem Mormonów miasta Argyle w stanie Utah.
Był też ten „nasz”, żyrardowski John Kennedy. Wraz z wieloma innymi zagranicznymi specjalistami został zatrudniony przez Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich Hielle & Dittrich w drugiej połowie lat 80. XIX wieku. Prawdopodobnie wcześniej w żyrardowskiej fabryce pracował już jego brat lub ojciec – William T. Kennedy. Wówczas w Zakładach Żyrardowskich zatrudnionych było kilkudziesięciu obywateli Wielkiej Brytanii, którzy pochodzili z Anglii, Szkocji czy właśnie z Irlandii, między innymi przedstawiciele rodziny Ogden, Cowdy, Show, Garvie czy Govenlock…

Źródło
Mateusz Waśkowski (dział historii, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie)
Back to top button
Skip to content