MszczonówWydarzenia

Jacku to dla Ciebie!

To był wieczór wspomnień poświęcony Jackowi Zielonce. W sobotę 7 maja w Mszczonowskim Ośrodku Kultury, dyrektor Grażyna Pływaczewska zorganizowała wieczór upamiętniający byłego kapelmistrza Orkiestry Dętej OSP Mszczonów.

7 maja w MOKu odbył się wieczór wspomnień o Jacku Zielonce. Współgospodarzami byli: Orkiestra Dęta pod przewodnictwem obecnego kapelmistrza Szczepana Bieszczada i byli uczniowie Jacka Zielonki. Gośćmi honorowymi wieczoru byli żona i syn zmarłego, Joanna Nowak – Zielonka oraz Artur Zielonka, który na rozpoczęcie spotkania odegrał na trąbce skomponowany przez ojca Hejnał Mszczonowa. Wieczór prowadziła Justyna Napierała.

Poza elementami muzycznymi i artystycznymi, które tworzyły oprawę tego wieczora, zaprezentowano prezentację multimedialną przedstawiającą historię życia Jacka Zielonki na podstawie zgromadzonych archiwalnych zdjęć. Był to też czas, kiedy zgromadzeni mogli wymieniać się swoimi wspomnieniami. Wśród osób, które zabrały głos był burmistrz Mszczonowa, Józef Grzegorz Kurek, ks. prałat Tadeusz Przybylski, Małgorzata Szyszka opowiadająca o okresie studenckim zmarłego. Swoimi wspomnieniami podzielił się również Piotr Dymecki z „Merkuriusza Mszczonowskiego”.

***

Jacek Zielonka zmarł 21.01.2021 roku w wieku 53 lat. Jego pogrzeb odbył się 30 stycznia. Od września 2001 r. był kapelmistrzem Orkiestry Dętej i Członkiem Zarządu OSP Mszczonów. Przez wiele lat kształcił muzycznie młodzież w szkołach w gminie Mszczonów i Radziejowice.

Za działalność społeczną Jacek Zielonka został odznaczony: brązowym, srebrnym i złotym medalem ,,Za zasługi dla pożarnictwa”, odznaką ,,Wzorowy Strażak”, „Złotą Odznaką” Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także Medalem im. Bolesława Chomicza. Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowany odznakami ,,Zasłużony Działacz Kultury” (2000 r.) i ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010 r.).

Foto: GCI Mszczonów

Back to top button
Skip to content