Wiskitki

Historia napędza rozwój

800 lat Wiskitek

To wyjątkowy rok dla Wiskitek. Po ponad 200 latach, w styczniu przywrócono miejscowości prawa miejskie. Zbliża się też jubileusz 800-lecia istnienia. Takie wydarzenia nie mogą pozostać bez echa, dlatego zakończenie wakacji w Wiskitkach będzie miało wyjątkowy wyraz.

Porozmawialiśmy z Burmistrzem Wiskitek o nadchodzących imprezach. Czy będą to wyjątkowe chwile?

Rafał Mitura: Tak! Będzie to nietypowa impreza — jubileusz 800-lecia istnienia Wiskitek. Przywrócenie praw miejskich traktujemy trochę jako prezent, bo pierwsze wzmianki historyczne o Wiskitkach, które znaleźliśmy, pochodzą z roku 1221. W związku z tym, że prawa miejskie uzyskano z nadania królewskiego i przypada to na okres średniowiecza, będziemy też starać się oddać ten klimat podczas planowanych atrakcji. Uroczystość 800-lecia Wiskitek zaczyna się w piątek po południu. Goście będą mogli przenieść się do wioski rycerskiej, gdzie czekać będą rzemieślnicy z tamtych czasów. Organizujemy wystawę i prelekcje historyczne. Oczywiście nie może zabraknąć też części koncertowej w stylu średniowiecznym i nie tylko.

Chcecie podkreślić wyjątkowość swojej historii?

W naszym powiecie nie ma miejscowości tak historycznie ugruntowanej. W porównaniu do Żyrardowa i jego nieco ponad 100 lat to nasze 800-lecie naprawdę robi wrażenie. Ruda Guzowska była kiedyś Rudą Wiskicką, a samo tkactwo rozwinęło się na początku w Wiskitkach. Dopiero później różne okoliczności zadecydowały o zmianie kierunku naszej lokalnej historii, np. pojawiła się kolej. Wiskitki straciły wtedy na znaczeniu, a kiedy mieszkańcy wzięli udział w powstaniu styczniowym, utraciły prawa miejskiej. Dziś chcemy pokazać, że Wiskitki to wielokulturowość. Zależy nam, żeby odtworzyć to w naszym wydarzeniu. Nie chcemy jedynie powielać schematu przemówień i koncertów, dlatego w piątek wieczorem chcemy rozpalić paleniska na placu, odbędą się również pokazy miotaczy ognia. Sobota jest już nieco bardziej oficjalna, bo jubileuszowa. Miasteczko średniowieczne dalej będzie żyło swoim życiem, a my poprowadzimy uroczystą część obchodów — przemówienia, odsłonięcie pomnika. Po południu przejdziemy do części koncertowej trwającej do północy. O północy nastąpi pokaz fajerwerków. W niedzielę kontynuacją wydarzeń będą Dożynki Powiatowo-Gminne. Warto wspomnieć, że w Wiskitkach odbywają się największe dożynki w całym powiecie.

Zapowiada się naprawdę długi i bogaty w atrakcje weekend!

Zależy nam na płynnym przejściu z części jubileuszowej do dożynkowej. Chcemy też skorzystać z całej infrastruktury imprezowej, co umożliwi nam połączenie tych dwóch imprez. Jubileusz 800-lecia skłania do refleksji.

Jak zmieniało się Pana postrzeganie Wiskitek i czy przyznanie praw miejskich miało wpływ na ten obraz?

Po dwóch – trzech latach od objęcia funkcji można przejść do realizacji programu wyborczego. Początek kadencji to zobowiązania i inwestycje poprzednika, które trzeba doprowadzić do końca. Od roku 2021 wchodzimy w fazę wykonywania swoich inwestycji. Cieszę się, patrząc na to, co już udało się zrealizować i sądzę, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca kadencji zrealizuję 90 procent programu wyborczego. Obejmował on m.in. modernizacje strażnic, rozbudowy szkół. Na inwestycje potrzebne są oczywiście pieniądze.

Jak udaje się Gminie Wiskitki pozyskiwanie dofinansowań?

Uważam, że bardzo dobrze. W ubiegłym roku otrzymaliśmy w sumie 7,5 miliona złotych, między innymi na budowę kolejnych nitek kanalizacji w Jesionce, Nowych i Starych Kozłowicach czy przebudowę ul. Rodu Łubieńskich w Guzowie. W tym roku otrzymaliśmy dotację, między innymi na boisko wielofunkcyjne w Jesionce, zakup wozu dla OSP Wiskitki czy wiele mniejszych inwestycji w sołectwach. Wszystko robimy po to, by Wiskitki były widoczne, bo drzemie w nich ogromny potencjał. Mamy kilka atutów, które musimy wykorzystać. Rozwijamy tereny inwestycyjne wokół Wiskitek i w samych Wiskitkach. Rozbudowujemy infrastrukturę drogową, wodociągowa i kanalizacyjną. W perspektywie najbliższych 10 lat Wiskitki się rozwiną.

Back to top button
Skip to content