Ważne!WydarzeniaŻyrardów

Harmonogram festiwalu podróżniczego Outriders

W Żyrardowie odbędzie się Outriders Festiwal organizowany przez międzynarodową grupę reporterską. Do miasta przyjadą podróżnicy, reporterzy i artyści, aby opowiadać o świecie. W programie są prezentacje, spotkania autorskie, wystawy, koncert oraz wydarzenia specjalne. Festiwal startuje w czwartek 24 czerwca o godz. 20 i potrwa do niedzieli 27 czerwca do godz. 15. Odbędzie się w Muzeum Lniarstwa, przy ulicy Żakardowej oraz w Pubie Rampa.

Outriders Festiwal zrodził się z połączenia dwóch wydarzeń: festiwalu podróżniczego Wachlarz, który przez wiele lat gościł we Wrocławiu, oraz konferencji dla dziennikarzy Outriders Stage, która z kolei odbywała się w Warszawie. – Świat się mocno zmienił w ciągu ostatniego roku i chcieliśmy na to również zareagować – mówi Jakub Górnicki, współzałożyciel Outriders. – Po 7 latach organizacji różnych festiwali poczuliśmy, że czas iść w inną stronę, w nowym miejscu. Dziś czerpiemy informacje z internetu, platform streamingowych, YouTube’a, mediów. To zupełnie coś innego niż 10 czy 15 lat temu – dodaje Górnicki.

W piątek będzie można uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami, takimi jak Rafał Hetman, Karolina Sulej, Marek Szymaniak i Michał Kołodziejczyk. Opowiedzą o swoich książkach, które niedawno opublikowali, np. dyrektor Canal+ Sport o piłce w krajach nieuznawanych na świecie.

Z kolei na scenie „Przyszłość” spotkają się Natalia Hatalska, Justyna Suchecka, Bartek Sabela czy Rafał Grobel. Tutaj uczestnicy będą mogli porozmawiać o tym, jak świat będzie się zmieniał pod kątem edukacji, klimatu, kuchni czy muzyki.

W sobotę na scenie podróżniczej posłuchamy m.in. Łukasza Supergana, Małgorzaty Szumskiej-Dziczkowskiej, Aleksandry Świstow czy Barbary Stawarz-Garcíi. Prelegenci opowiedzą o Polsce, Kubie czy Panamie. A obok na scenie World Tour będą również goście spoza Polski. Emma Lacey-Bordeaux z CNN opowie o pandemii w USA, a Lola García-Ajofrín z Hiszpanii o życiu słoni w Sri Lance.

– Zależy nam, żeby goście festiwalu mogli spojrzeć na świat pod różnym kątem, a także chcemy dać im różne formy. Dlatego zaplanowaliśmy spotkania, prezentacje, koncert, filmy, słuchowiska czy galerie i projekcje multimedialne – mówi Zuza Olejniczak z Outriders.

W planach jest również pokaz takich filmów jak: „Świadkowie Putina” w reżyserii Witalija Manskiego, czy „Zjadanie zwierząt” autorstwa Christophera Quinna.

Festiwal podzielono na cztery strefy tematyczne, a główne wydarzenia odbędą się w piątek oraz sobotę. Prezentujemy LINE-UP wydarzenia poniżej:

Z całą programem festiwalu można zapoznać się na stronie festiwal.outride.rs/pl/.

DZIEŃ 1 – CZWARTEK – 24 CZERWCA
18:00
orientacja dla przyjezdnych – spotkanie na placu Jana Pawła II
20:00
otwarcie Festiwalu

DZIEŃ 2 – PIĄTEK – 25 CZERWCA

FUTURE

13:00 Filip Springer – Ekologia – co dobrego jeszcze nas spotka?
O tym, co możemy zrobić i jak spojrzeć na klimatyczne wyzwanie jako problem do rozwiązania, porozmawiamy z Filipem Springerem.

14:00 Natalia Hatalska – Jaka będzie nasza przyszłość?
Rok 2020 zmienił cały świat pod bardzo wieloma względami: ekonomicznymi, społecznymi, zdrowotnymi. Chcemy wspólnie zastanowić się jak po takim przeobrażeniu mamy myśleć o przyszłości, jakie trendy są widoczne na świecie i w jakich kierunkach rozwiniemy się jako społeczeństwo.

15:00 Justyna Suchecka – Czy nauka poszła w las?

Outriders

Pandemia i zamknięcie szkół na ponad rok, zmusiła nauczycieli, uczniów a także samych rodziców do przeformowania podejścia do edukacji. Eksperci nie mają wątpliwości, że konsekwencje będą widoczne przez lata. Jako skutki wymienia się ograniczenie kompetencji społecznych, uzależnienie od internetu czy nierówny dostęp do materiałów online i zajęć. Równolegle już teraz mówi się o zmianie podejścia w zarządzaniu i organizacji pracy szkół. A sami rodzice z większą troską i uwagą pochylają się nad problemami dzieci z nauką.

16:00 Bartek Sabela – Wędrówka tusz
Każdego roku na świecie zabijanych jest około 75 mld zwierząt hodowlanych oraz około 2,3 tryliona ryb. Przemysłowa hodowla i produkcja mięsa sprawiła, że ciała zwierząt – poćwiartowane, pokrojone, pieczone, gotowane, smażone lub surowe – są najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem pożywienia. Czy w XXI wieku, jako ludzkość, doszliśmy w końcu do punktu, w którym zdamy sobie sprawę z okrucieństwa jakie czynimy innym gatunkom?

17:00 Karolina Baca-Pogorzelska – Co z tym węglem?
To, że węgiel kamienny jest czarny i brudzi wie już każdy. Ale czy jest to wciąż czarne złoto, czy jednak czarny kłopot? W Outriders kręcimy film dokumentalny o zmierzchu górnictwa energetycznego węgla kamiennego w Polsce i na świecie. Karolina opowie Wam o kulisach jego powstawania, ale i o swoich kopalnianych doświadczeniach. Spróbuje Wam również wyjaśnić, o co chodzi w polsko-czeskiej awanturze o węgiel brunatny w Turowie.

18:00 Rafał Grobel – Na styku kultur: co wspólnego mają muzyka i gaming?
Muzyka i technologia od wielu lat przecinają się, żeby tworzyć coraz lepsze ścieżki dźwiękowe czy bardziej widowiskowe efekty muzyczne. Czy muzyka w dzisiejszych czasach może stworzyć mariaż z bardzo popularną kulturą gamingową? Na temat współpracy branży muzycznej z rynkiem gier porozmawiamy z Rafałem Grobelem, który od wielu lat łączy konwencjonalny marketing z nowymi technologiami.

19:00 Mateusz Mazzini – Jak pracować poza Europą? Metodologia reportażu zagranicznego
Jak powinien zachowywać się reporter pracujący w terenie obcym dla siebie kulturowo, językowo, historycznie i etnicznie? Jak stworzyć równowagę pomiędzy własną, z definicji europejską, perspektywą, a lokalnym punktem widzenia? Jak ważne są definicje? Czy w ogóle istnieje metodologia reportażu? Ten wykład  przyczyni się to do otwarcia dyskusji o roli merytorycznego przygotowania i samoświadomości autora w procesie terenowej pracy reporterskiej.

20:00 Olga Gitkiewicz – Wykluczenie i mobilność – o ruchach Polaków

Outriders

Przemieszczamy się. Codziennie. Do szkoły, pracy, do znajomych, bliżej i dalej, pieszo, rowerem, samochodem, pociągiem, autobusem, tramwajem. Czy praktyki związane z codzienną mobilnością to nasz realny wybór? Co jest ważne, podróż, jej cel czy może środek, jakim docieramy do celu? Kilkanaście milionów Polaków i Polek nie może liczyć na sensownie zorganizowany transport zbiorowy, i nie są to tylko osoby mieszkające we wsiach i najmniejszych miejscowościach.

LITERATURA

14:30 Rafał Hetman – Spotkanie poświęcone książce “Izbica, Izbica”
Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem? Z Rafałem Hetmanem porozmawiamy o jego książce “Izbica, Izbica”

15:30 Michał Kołodziejczyk – Spotkanie poświęcone książce “Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”

Outriders

Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia. Przez wiele miesięcy w sześciu różnych krajach na własnej skórze autorzy sprawdzali, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach. Z autorem, Michałem Kołodziejczykiem, porozmawiamy o książce “Mecz to pretekst”

16:30 Karolina Sulej – Spotkanie poświęcone książce “Rzeczy osobiste”
Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie. Z Karoliną Sulej porozmawiamy o książce “Rzeczy osobiste”.

17:30 Marek Szymaniak – Premiera książki “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”
Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Autor książki próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Z autorem książki, Markiem Szymaniakiem, porozmawiamy o książce “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”

19:00 “Świadkowie Putina”, reż. Witalij Manski (107 min) – pokaz filmu
31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna. Na podstawie unikatowych materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń stworzył niezwykle intymny portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. Dziś sam reżyser mieszka na Łotwie, a większość członków sztabu wyborczego Putina albo nie żyje, albo mieszka poza granicami Rosji.

21:00 “Zjadanie zwierząt”, reż. Christopher Quinn (94 min) – pokaz filmu
Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera jest adaptacją jego słynnej książki pod tym samym tytułem, która stara się znaleźć odpowiedź na to istotne pytanie, ukazując, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom. Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Oglądamy przerażające warunki, w jakich żyją zwierzęta i atmosferę, jaka towarzyszy ich zabijaniu. Poznajemy również historię kilku rolników, którzy świadomie zdecydowali się odrzucić koncepcję hodowli przemysłowej i tym samym wytworzonych w ten sposób towarów na rzecz powrotu do korzeni.
Wystawy fotograficzne w miasteczku festiwalowym

Przez cały czas trwania festiwalu będzie można zobaczyć pięć wystaw rozwieszonych na terenie miasteczka festiwalowego.
Będą dotyczyć grupy Samburu, pasterzy którzy są grupą półkoczowniczą, zmagającą się ze skutkiami zmian klimatu. Zobaczymy również fotografie poświęcone ogromnym pożarom w Australii w poprzednim roku. Jako kolejny temat wzieliśmy na tapet osiedla górnicze w Polsce. Nasz tegoroczny partner, Leica, pokaże także swoją wystatwę konkursową Leica Street Photo. Międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Na sam koniec zostawiamy Wam pocztówki(Outriders Postcards). Przedstawiają rozwiązania związane ze zmianami klimatycznymi.
Fabryka historii

DZIEŃ 3 – SOBOTA – 26 CZERWCA

GLOBAL TOUR

12:00 Lola García-Ajofrín – Człowiek kontra słoń – o losach zwierząt w Sri Lance (spotkanie w j. angielskim)

Outriders

Sri Lanka odnotowuje największą liczbę zgonów słoni na świecie. Stało się alarmującym problemem ochrony na wyspie, w którym w 2019 roku, w najbardziej śmiertelnym roku, zabito 121 osób i 407 słoni. Outriders odwiedzili niektóre z poszkodowanych wiosek, rozmawiali z ofiarami i spotkali się ze Sri Lankami, którzy pomagają redukować wrogość za pomocą jumbo – używają obroży GPS, ogrodzeń elektrycznych, alternatywnych upraw i ręcznie robionych gadżetów.

13:00 Aleksandra Rutkowska – Daleka pomoc – działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w krajach Globalnego Południa
PCPM to zespół ekspertów i ekspertek od lat niosących pomoc humanitarną, rozwojową i ratunkową na całym świecie. Z bliska obserwują jak pandemia wpłynęła na sytuację krajów Globalnego Południa. W 2020 roku rozszerzali stałe misje po katastrofach i kryzysach (Liban, Etiopia, Syria), rozpoczynali nowe w ramach współpracy z WHO (Kirgistan, Tadżykistan, Madagaskar) i kontynuowali dotychczasowe (Sudan Południowy, Kenia, Palestyna). Doświadczenie gromadzone przez lata, przekazali po wybuchu pandemii (Włochy).

14:00 Emma Lacey-Bordeaux – Pandemia w USA – wzloty i upadki? (spotkanie w j. angielskim)

Outriders

Rok 2020 był najbardziej śmiercionośnym w historii Stanów Zjednoczonych. Na SARS-CoV-2 w USA zachorowało dotychczas ponad 33,5 miliona osób a pandemia pochłonęła blisko 600 tysięcy ofiar. Zamknięcie granic m.in. z Unią Europejską miało duży wpływ na zachowanie się rynków, pandemia wpłynęła także na przypadki ksenofobii i rasizmu względem Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Z Emma Lacey-Bordeaux z CNN porozmawiamy nt. wzlotów i upadków dotyczących pandemii w Stanach Zjednoczonych w kontekście społecznym i politycznym.

15:00 Filip Skrońc – O sytuacji ludzi z albinizmem w Afryce

Outriders

W pierwszych latach XXI wieku zaczęto opowiadać o morderstwach, które mają miejsce na północy Tanzanii. Ofiarami były dzieci, kobiety i mężczyźni mający albinizm. Z ich części ciał czarownicy mieli robić amulety i eliksiry, które przynoszą szczęście tym, którzy je zamówili. W mediach na całym świecie zaczęły pojawiać się historie o kraju zanurzonym w czarach, o porzuconych dzieciach, kolejnych atakach, morderstwach i rozkopanych grobach. Powstawały filmy, fotoreportaże i dziennikarskie teksty, które opisywały proceder, nie do końca rozumiejąc i skupiając się na jego podstawach. Ich zdecydowana większość koncentrowała się na krwawych opisach i nieświadomie pogłębiała problem związany z prześladowaniami. Albinosi stali się figurą retoryczną, a używany przez twórców język na wiele lat zmienił życie osób z albinizmem w koszmar.

16:00 Julia Aleksiejewa i Piotr Andrusieczko – Dokąd zmierza sytuacja w Białorusi i Ukrainie?
Sytuacja w Białorusi i Ukrainie cały czas zostaje nie stabilna. W obu przypadkach są różne powody. W Ukrainie to ciągnąca się wojna na wschodzie kraju, w Białorusi to skutek 26 lat rządów Alaksandra Łukaszenki. Jak zmienia się sytuacja w tych krajach na tle wydarzeń, opowiedzą Julia Aleksiejewa i Piotr Andrusieczko.

17:00 Marek M. Berezowski – „Not a Black Swan” – Polska w obliczu SARS-CoV-2
Ostatni rok upłynął Markowi Berezowskim na fotografowaniu pandemicznej rzeczywistości w Polsce. Jedno ze zdjęć z tego projektu zostało nagrodzone Grand Prix w 10. edycji konkursu Leica Street Photo. A o tym jak przemierzało się zamknięty kraj z północy na południe, i ze wschodu na zachód w poszukiwaniu unikatowych kadrów, tworząc wieloaspektową opowieść będzie z autorem rozmawiał Patryk Wiśniewski.

18:00 Anna Cyklińska (PsychoEdu) i Cleo Ćwiek (Fundacja Można zwariować) – Podróż do siebie: jacy wychodzimy z pandemii?
Pandemia dotknęła wielu z nas nie tylko w kontekście finansowym ale także psychicznym. Skutki pandemii widzimy w wielu obszarach: domowym, relacji, pracy a także zdrowia psychicznego. W trakcie spotkania porozmawiamy o tym jakie są długofalowe skutki izolacji, jak się przystosować do powrotu do normalności i jakie pozytywne rzeczy dla siebie możemy wyciągnąć z 2020 roku. Tym sprawom przyjrzymy się wraz z Anną Cyklińska i Cleo Ćwiek z fundacji Można Zwariować.
Koncert na żywo!

20:00 Domenico Lancellotti + Moretti, Zabrodzki i Domagalski – bossanova live
Koncert brazylijskiego multiinstrumentalisty Domenico Lancellottiego wraz z polskim zespołem. Zapraszamy na ucztę bossanovy i wreszcie – spotkanie muzyczne na żywo!Na Outriders Festiwal wystąpi w składzie:Domenico Lancellotti – głos, gitara, MPC Piotr Zabrodzki – instrumenty klawiszowe Piotr Domagalski – bas

Wystawy interaktywne w Muzeum Lniarstwa (ul. Dittricha 18) przez cały czas trwania festiwalu
W Muzeum Lniarstwa zapraszamy do odwiedzenia specjalnie przygotowanych wystaw interaktywnych. Za nasze dotychczasowe działania regularnie zdobywamy międzynarodowe nagrody, teraz chcemy podzielić się nimi z Wami. Będziecie mogli podróżować najdłuższą trasą kolejową w Ukrainie, zobaczycie filmy prosto z Donbasu zrealizowane przez naszego reportera. Doświadczycie też pomysłowości mieszkańców faweli w São Paulo, pragnących stawić czoła problemom spowodowanym przez COVID-19 a także poznacie dziewczęta z zatoki (młode dziewczyny z Bangladeszu, które wychodzą za mąż jeszcze jako nastolatki).

TRAVEL

11:30 Patryk Wiśniewski – Wolność fotografowania, czyli jak postęp technologiczny zmienia fotografię
Historia fotografii jest ściśle związana z postępem technologicznym. Kolejne udoskonalenia procesu fotograficznego sprawiały, że można było fotografować szybciej, lżej, wygodniej. Przejście ze szklanych płyt na błony fotograficzne usprawniało ten proces, zminiaturyzowało aparaty, ale takich skoków technologicznych było zdecydowanie więcej. O tym jak fotografia zmieniała świat, a świat zmieniał fotografię w niezwykle szybkim kursie fotografii opowie Patryk Wiśniewski.

12:30 Maksym Rudnik – Podróżowanie dookoła domu

13:30 Meg Szumska – Ziemia Ząbkowicka i Kłodzka – atrakcje tak brzydkie, że musisz je zobaczyć!
Nagle świat się zamknął, podróże zagraniczne zrobiły się znów elitarne i niedostępne, a Polska okazał się być dla nas za mała. Tłumy na szlakach, tłumy w atrakcjach – jak przetrwać kolejne wakacje w kraju?! Na podstawie dziwnych i brzydkich atrakcji Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej, dajcie zabrać się w podróż po miejscach których nie ma na komercyjnej mapie, a co za tym idzie – nie ma w nich gofrowych tłumów. A co jest? Autentyczność i miejsce na oddech dla każdego.

14:30 Łukasz Supergan – Wysiądź w pół drogi

Outriders

W 2020 roku świat zatrzymał się, a nasze dotychczasowe życie, zajęcia i plany uległy przewartościowaniu. W czasie pandemii podróżowanie i poznawanie świata zeszło na daleki plan. Czy zamknięci w granicach własnego kraju i swoich domach mamy jeszcze gdzie jechać? Tak – o ile zwrócimy się do “tutaj”. Łukasz Supergan, wędrując dotychczas po długodystansowych szlakach świata, wyszedł na nasze długie szlaki. Na bazie swoich wędrówek stworzył “Szlaki Polski” – przewodnik po długodystansowych szlakach naszego kraju. “Wysiądź w pół drogi” to opowieść o szukaniu własnych dróg w sąsiedztwie domu.

15:30 Arkadiusz Winiatorski i Ola Synowiec – Pieszo z Panamy do Kanady
Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go… PIESZO! Przeszedł Amerykę Centralną zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

16:30 Barbara Stawarz-García – Kuba nieodkryta

Outriders

„Tak ciężko jak jest teraz nie było nawet w kryzysie lat 90.” – mówią Kubańczycy, którzy w minionym roku zostali podwójnie poszarpani. Co zrobił Trump na koniec swojego urzędowania? Jak na codziennym życiu i turystyce odbija się pandemia? Ile walut teraz ma Kuba? Jak to możliwe, że Kubańczycy mają swoją szczepionkę? Dowiedz się co słychać w najbardziej roztańczonym kraju świata!

17:30 Aleksandra Świstow – To my jesteśmy obcy, nie kraje
Podróżowanie jest silnym motorem przemian gospodarczych i kulturowych. Nie jest obojętne ani dla środowiska naturalnego, ani dla społeczności, które odwiedzamy. To ważne, aby starać się ograniczać negatywny wpływ na naszą planetę w podróży, unikać atrakcji, które są przyczyną cierpienia ludzi i zwierząt, podróżować bardziej świadomie i odpowiedzialnie, z szacunkiem i próbą zrozumienia miejsc i kultur, które nas goszczą.

19:00 “Odbudować Paradise”, reż. Ron Howard (95 min) – pokaz filmu
8 listopada 2018 u podnóża wzgórz Sierra Nevada wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Kalifornii, który zdewastował miasteczko Paradise. W wyniku szalejącego ognia zginęło 85 osób. 14 tysięcy domostw zamieniło się w popiół, zmuszając do ucieczki kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Reżyser i zdobywca Oskara Ron Howard („Piękny umysł”) postanowił natychmiast pojechać na miejsce tragedii. Został z mieszkańcami dłużej niż ekipy telewizyjne relacjonujące tę tragedię. Społeczność Paradise organizuje się, i z godną podziwu determinacją stara się odbudować swoje nigdyś idylliczne miasto. Pragną także oskarżyć tych, przez których doszło do tej tragedii. Rownocześnie część rozbitków z Paradise wybierajednak ucieczkę z miasta i chce zapomnieć. Czy w takiej sytuacji uda się odbudować rajskie Paradise?

21:00 “Nowy, lepszy człowiek”, reż. Tommy Pallota, Femke Wolting (79 min) – pokaz filmu
Twórcy filmu postanowili zbudować robota, który zastąpi ich w roli filmowców. Bo jeśli robot potrafi nauczyć się samodzielnie składać ręcznik, to może pewnego dnia będzie mógł też zrobić operację lub prowadzić wojnę? Film inicjuje debatę o potencjale sztucznej inteligencji. Konfrontuje nas również z etycznymi dylematami dotyczącymi sposobu, w jaki jest programowana i wartości przyświecających pracy naukowców.Szybki rozwój sztucznej inteligencji i jej znaczący wpływ na nasze życie jest faktem. Samojezdne auta, na własną rękę poszukujące celu drony, technologie pozwalające rządom zbierać nasze dane osobowe – jesteśmy otoczeni przez inteligentne maszyny. Coraz częściej oczekujemy też od nich, że nas poznają, zrozumieją i przewidzą nasze potrzeby.
Wystawy fotograficzne w miasteczku festiwalowym

DZIEŃ 4 – NIEDZIELA – 27 CZERWCA
Wystawy fotograficzne w miasteczku festiwalowym
Przez cały czas trwania festiwalu będzie można zobaczyć pięć wystaw rozwieszonych na terenie miasteczka festiwalowego.
Będą dotyczyć grupy Samburu, którzy są grupą półkoczowniczą, zmagającą się ze skutkiami zmian klimatu. Zobaczymy również fotografie poświęcone ogromnym pożarom w Australii w poprzednim roku. Jako kolejny temat wzieliśmy na tapet osiedla górnicze w Polsce. Nasz tegoroczny partner, Leica, pokaże także swoją wystatwę konkursową Leica Street Photo. Międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Na sam koniec zostawiamy Wam pocztówki(Outriders Postcards). Przedstawiają rozwiązania związane ze zmianami klimatycznymi.
Fabryka Historii
Wystawy interaktywne w Muzeum Lniarstwa (ul. Dittricha 18) przez cały czas trwania festiwalu
W Muzeum Lniarstwa zapraszamy do odwiedzenia specjalnie przygotowanych wystaw interaktywnych. Za nasze dotychczasowe działania regularnie zdobywamy międzynarodowe nagrody, teraz chcemy podzielić się nimi z Wami. Będziecie mogli podróżować najdłuższą trasą kolejową w Ukrainie, zobaczycie filmy prosto z Donbasu zrealizowane przez naszego reportera. Doświadczycie też pomysłowości mieszkańców faweli w São Paulo, pragnących stawić czoła problemom spowodowanym przez COVID-19 a także poznacie dziewczęta z zatoki (młode dziewczyny z Bangladeszu, które wychodzą za mąż jeszcze jako nastolatki).

______________

Outriders to grupa reporterska powstała w 2017 r., która tworzy reportaże interaktywne, filmy dokumentalne oraz innowacyjne projekty medialne. Są laureatami m.in. Grand Press Digital i ICFJ reporting contest. W 2021 zostali nominowani do „europejskiego Pulitzera”. Publikują magazyn Outriders Brief poświęcony sprawom globalnym, vloga i grupę na Facebooku Outriders Unblock o wyzwaniach państw tzw. byłego bloku wschodniego oraz nawigują przez kryzys klimatyczny w ramach Outriders Power. Organizują również storytellingowy Outriders Festiwal.

Źródło
UM Żyrardów
Back to top button
Skip to content