Ważne!Żyj zdrowo!

Grzybiarzu, zachowaj ostrożność!

Sezon grzybowy w pełni. Codziennie w okolicznych lasach pojawia się mnóstwo grzybiarzy, którzy przemierzając kilometry leśnych kniei, zbierają pełne kosze darów lasu. I choć obcowanie z przyrodą jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, grzybobranie może być tak pożyteczne jak szkodliwe. Dlatego należy pamiętać o konieczności sprawdzania grzybów.

Jadalne grzyby niejednokrotnie łatwo jest pomylić z bardzo podobnymi grzybami trującymi. Tym istotniejsze jest odpowiednie ich rozpoznanie. Pomocne w tym mogą być liczne publikacje, np. atlasy. Natomiast Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Żyrardowie zaleca zbieranie grzybów z rurkami, gdyż nie ma wśród nich grzybów śmiertelnie trujących. Mogą one spowodować co najwyżej zaburzenia pokarmowe.

W Polsce ok. 90% śmiertelnych zatruć grzybami powodują 2 gatunki muchomorów: sromotnikowy i jadowity, które najczęściej mylone są z kanią. Jest jeszcze wiele gatunków grzybów powodujących śmiertelne zatrucia oraz jeszcze liczniejsza grupa grzybów lżej trujących. Istnieje wreszcie spora grupa grzybów, która jest trująca w stanie surowym, po obróbce termicznej natomiast są doskonałymi grzybami jadalnymi.

Najbardziej trujący grzyb w naszych lasach to muchomor sromotnikowy, ponieważ toksyny w nim zawarte doprowadzają do uszkodzenia narządów miąższowych: wątroby, nerek i serca. Co roku, pomimo ostrzeżeń, zatruwa się nim wiele osób. Zatrucie muchomorem sromotnikowym może się skończyć śmiercią u nawet 50 % osób, które zjadły tego grzyba. W powiecie żyrardowskim w zeszłym roku nie odnotowano przypadku zatrucia.

Objawy zatrucia w zależności od rodzaju zatrucia, pojawiają się dopiero po 6-8 godzinach, a nawet 36 godzinach od spożycia grzybów. Najczęstszymi objawami zatrucia są: skurcze żołądka, pocenie się, uderzenia gorąca, wymioty i biegunka, wysokie tętno, gorączka, nieregularne bicie serca, obniżenie ciśnienia krwi, bóle głowy, osłabienie, omdlenia, zaburzenia widzenia, zwężenie źrenic, problemy oddechowe, zmęczenie, nadmierne pragnienie, utrata koordynacji, omamy, zawroty głowy, splątanie, majaczenie, drgawki, śpiączka. Najbardziej trujące grzyby mogą także powodować uszkodzenia nerek i wątroby, które ujawniają się w postaci żółtaczki. W skrajnych przypadkach zatrute nerki lub wątroba całkowicie przestają działać, co prowadzi do śmierci.

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia objawów zatrucia grzybami ?

Należy natychmiast sprowokować wymioty. Reakcja na niektóre trujące grzyby pojawia się dopiero po kilku dniach. Nie lekceważmy tych objawów. Nawet w przypadku jedynie podejrzenia zatrucia grzybami, natychmiast udajmy się do lekarza. Sposób naszego leczenia zależy o tego, jakimi grzybem się zatruliśmy. Podzielmy się z lekarzem naszymi domysłami na ten temat. Niestety obecnie w powiecie żyrardowskim nie ma punktu, w którym prowadzone byłyby dyżury z klasyfikatorem / grzyboznawcą. Tym samym wszyscy, którzy decydują się na zbieranie grzybów muszą opierać się na własnej wiedzy i doświadczeniu. Zalecamy szczególną ostrożność.

Back to top button
Skip to content