KulturaPuszcza Mariańska

Gospodarstwo Rolne Wioletty i Dariusza Marcinowskich z kolejnym Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego

Dbają o rozwój swoich małych ojczyzn, łączą lokalne społeczności nie pozwalając zapomnieć o tradycyjnych smakach i dziedzictwie kulturowym. Podczas uroczystej Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów Wiejskich 2021, nagrodzeni zostali lokalni społecznicy i przedsiębiorcy, m.in. z regionu żyrardowskiego. Docenione zostały także najlepsze inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców. Nagrody i wyróżnienia wręczyli marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska oraz radny Leszek Przybytniak.

Jak mówi marszałek Adam Struzik, rozwój wsi zależy nie tylko od przyznawanych funduszy i budżetów, ale także od aktywności i pomysłowości mieszkańców.

Każda z osób, które mogliśmy dziś nagrodzić, przyczynia się do rozwoju swojej małej ojczyzny, integrowania mieszkańców i dbania o dziedzictwo kulturowe. Gala, podczas której wręczyliśmy nagrody regionalnym producentom, kołom gospodyń wiejskich i sołectwom, pokazuje, że tereny wiejskie na Mazowszu tętnią życiem i rozwijają się w wielu dziedzinach – dodaje marszałek.

Mazowiecka wieś to wyjątkowe, tradycyjne potrawy. Ich promocji i wyróżnieniu służy m.in. Konkurs o Laur Marszałka, który w tym roku był zorganizowany już po raz czternasty. Jego celem jest popularyzacja niezwykłych, a często zapomnianych smaków z różnych zakątków regionu. Do tegorocznej edycji zgłoszono 106 produktów wytwarzanych przez mazowieckich producentów, zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorców.

Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach, a oceny zgłoszeń dokonała komisja złożona z przedstawicieli Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwycięzcy i wyróżnieni oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe. W powiecie żyrardowskim Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2020 w kategorii: owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego trafił do Dariusza i Wioletty Marcinowskich z Radziwiłłowa Mazowieckiego za Ocet Śliwkowy z Radziwiłłowa.

Każde wyróżnienie jest motywujące do dalszej pracy, szczególnie Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. To już kolejne takie wyróżnienie, ale cały czas staramy się, by nasze produkty promowały nie tylko nasz region, ale całe Mazowsze. Wydaje mi się, że naszym sukcesem jest to, że nasze produkty są lokalne i wpisane na Listę Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Dziedzictwa Kulinarnego– mówi Dariusz Marcinowski, laureat Lauru Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W tym roku doceniony przez komisję konkursowa został ocet śliwkowy Państwa Marcinowskich.

Ten ocet można stosować dokładnie tak samo jak ocet jabłkowy: do sałatek, do marynowania mięs. To po prostu śliwka zalana octem jabłkowym, która leżakuje około roku, może dwóch lat. To powoduje, że ocet przechodzi słodyczą śliwki. To taki mój pomysł, który wyczytaliśmy w starej prasie.  To właśnie ta lokalna tradycja, do której dotarłem po swojej pra prababce, która pracowała na dworach Radziwiłłów spowodowała, że dziś zajmujemy się tradycyjnym przetwórstwem– opowiada Dariusz Marcinowski. 

Specjalne wyróżnienie Perła 2021 trafiło do Gospodarstwa Pasiecznego „Księżycowa Pasieka” Renaty Rudolf z Wólki Dworskiej (gm. Góra Kalwaria, pow. piaseczyński), laureata krajowego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za miód pitny „trójniak urzecki”.

Podczas gali przyjęto także do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze nowego członka, którym jest Piekarnia Hanna Milewska z Sońska (pow. ciechanowski). Rodzinne przedsiębiorstwo podtrzymujące tradycje rzemiosła piekarskiego i wypieku na naturalnym zakwasie jest laureatem wielu konkursów – Lauru Marszałka, Perła 2019 czy nagrody Festiwalu Smaku w Grucznie.

Back to top button
Skip to content