Ważne!

Elektryczna linia “zero” jeździ po Żyrardowie

23 stycznia uruchomiona została nowa w pełni elektryczna linia autobusowa nr 0. Autobusy kursują z EKO Parku oraz ul. Stefana Żeromskiego nad Zalew Żyrardowski przejeżdżając przez stację PKP oraz inne centralne części miasta. Nowe autobusy wyposażone zostały w udogodnienia dla niepełnosprawnych, osób z wózkami dla dzieci, a także w możliwość naładowania telefonu. Do ładowania pojazdów powstała specjalna stacja znajdująca się przy EKO Parku. Autobusy wyróżniają się na tle pozostałych, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów dominują kolory zielone, podkreślające ich niskoemisyjność.

W poniedziałkowe przedpołudnie nastąpiło uroczyste uruchomienie linii. Dokładnie o 10:30 na stacji ładowania autobusów przy ul. Skrowaczewskiego Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Prezydent Miasta Żyrardowa i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego wraz z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 8 odbyli pierwsze jazdy testowe.

  • Wszystkie nasze działania wpisują się w lokalną politykę, dosłownie pół godziny temu byłem w Szymanowie, podpisywaliśmy z władzami gminy Teresin umowę na termomodernizację lokalnych budynków. Wszystkie te działania mają na celu ograniczanie paliw kopalnych na rzecz ekologicznych rozwiązań. Projekt Zielony Żyrardów, czyli zastąpienie pojazdów napędzanych tradycyjnie benzyną czy olejem napędowym przez niskoemisyjne, a tak w zasadzie to zero emisyjne autobusy jest ogromnym wyzwaniem. Projekt ma na celu troskę o środowisko, ale również walkę z lokalnym zjawiskiem ocieplenia klimatu – mówił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Strózik.

Linia realizowana jest dwoma autobusami elektrycznymi zakupionymi przez Miasto Żyrardów w ramach projektu „Zielone Płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Usługi przewozowe tymi autobusami Solaris Urbino 9 LE electric na linii 0 realizować będzie wyłoniona w przetargu firma Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gostyninie Sp. z o.o.

  • Dwa autobusy elektryczne, które kupiliśmy w ramach tego wielkiego projektu „Zielone Płuca Mazowsza” są projektem pilotażowym. Można śmiało powiedzieć, że są to aż dwa autobusy, ponieważ poza nimi Miasto Żyrardów obsługuje jeszcze dziewięć tradycyjnych spalinowych linii. Dziś spotkała nas ogromna przyjemność, po raz pierwszy jedziemy autobusami o napędzie elektrycznym, stanowiącymi własność miasta. Dodatkowo poruszamy się ulicami, które zmodernizowane zostały również dzięki temu projektowi. Mam tu na myśli ul. Skrowaczewskiego, pierwsze w mieście rondo na osiedlu Wschód, ul. De Girarda, ul. Środkową i wiele innych. Bardzo cieszę się, że właśnie dziś rozpoczynamy naszą drogę ku elektromobilności. Myślę, że będziemy mogli ją kontynuować w kolejnych projektach dedykowanych mieszkańcom miasta Żyrardowa we współpracy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego – tłumaczył Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Nowa linia 0 dopiero rozpoczęła funkcjonowanie i jest w dalszym ciągu udoskonalana. Uwagi i sugestie dotyczące linii 0 można zgłaszać do Wydziału Dróg i Transportu Miejskiego UM Żyrardowa, tel. 46 858 1564.

Back to top button
Skip to content