Ważne!

Ekobohaterzy z Żyrardowa na 3. miejscu w Polsce

19 listopada w Katowicach w “Dworku pod lipami” odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu “Ekobohaterzy”, który odbywał się w ubiegłym roku szkolnym. Drużyna Zespołu Szkół nr 1 „Elektryk” zajęła 3. miejsce na 60 szkół z całej Polski. Konkurs odbył się pod patronem Głównego Instytutu Górnictwa, Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najważniejszymi elementami kampanii było nagranie i publikacja audiobooka „Klimatyczne ABC”, na podstawie publikacji Uniwersytetu Warszawskiego stworzonego przez profesorów i doktorów współpracujących z UW. Dzięki uprzejmości Centrum Kultury w Żyrardowie, korzystając z ich studia nagrań uczniowie stworzyli materiał, z którego mogą skorzystać wszyscy bez względu na czas i miejsce, w którym się znajdują. Dodatkowo Ekobohaterzy z Żyrardowa nagrali dziesięć wywiadów, webinarów z ekspertami w dziedzinach związanych z klimatem, ekosystemem, środowiskiem i ogólnie ekologią. Dzięki tym wywiadom możemy dowiedzieć się, dlaczego drzewa są ważne, co to jest moratorium dla drzew, jak wygląda zjawisko suszy, na czym polega aktywizm i dlaczego jest skuteczny, skąd się bierze woda w Arktyce, o co chodzi z energetyką, kopalniami węgla, gazem, ropą i odnawialnymi źródłami energii i co to są antropogeniczne zmiany klimatu.

Dowiedzieliśmy się co to są ekologiczne materiały i jak ważny jest w naszym dzisiejszym świecie np. len, małże i jak oczyszcza się wodę. Również prezydent miasta Żyrardowa przedstawił nam wszystkim kilka kwestii dotyczących zanieczyszczenia naszego lokalnego powietrza i śmiecenia w mieście. Przekazaliśmy wszystkim odbiorcom naszej kampanii informacje, że powstanie w naszym mieście Eko Patrol, który latając dronami będzie monitorował kominy mieszkańców. A Eko Patrol działający na ziemi, będzie czujniejszy w kwestii zaśmiecania przez ludzi okolicznych rzek i lasów.– możemy przeczytać w Sprawozdaniu z przebiegu kampanii.

W ramach kampanii uczniowie odbyli szereg spotkań, tworzyli prezentacje, grafiki, fotografie, a nawet memy. Ciekawym pomysłem była również akcja „Klimatyczną książkę przekaż dalej”, której celem było wprowadzenie do lokalnego obiegu książek o ekologii. Młodzież z „Elektryka” z Klubem Seniora stworzyła Eko- Przestrzeń, z której od czerwca mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy miasta. To tu będą się odbywać różne eko -działania, pikniki, choć to też doskonałe miejsce, gdzie można przyjść i odpocząć na łonie natury.

W konkursie wzięło udział dziewięciu uczestników: Iga Duś, Daria Kinapfel, Krystian Seklecki, Arkadiusz Czarnecki, Oliwia Rylska, Dominika Leniarska, Olga Gadomska, Dominika Kosowska i opiekun Sylwia Pietryga. Zaplanowane w ramach konkursu działania trwały od października 2020 roku do lipca 2021. Jednocześnie młodzież zapowiada, że mimo iż konkurs się zakończył, działania Ekobohaterów w przestrzeni lokalnej będą trwać nadal. Za swoją dotychczasową działalność uczniowie na czele z Sylwią Pietrygą otrzymali w ramach nagrody tablice interaktywną, która już niebawem trafi do ich sali w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie.

Back to top button
Skip to content