Wiskitki

Dzień Pszczół w Bibliotece

 Sobota (21 maja) za sprawą Rodzinna Pasieka Dębskich była w naszej Bibliotece wielkim Świętem Pszczół. Uczestnicy spotkania, zarówno ci młodsi, jak i dorośli usłyszeli mnóstwo informacji na temat tych pożytecznych owadów, przekonali się jak są one ważne w naszym życiu oraz jak należy o nie dbać.

Miód czy ul to najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły jak i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co ma wspólnego czekolada z pszczołami? Otóż ma – bardzo dużo!

Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania tych owadów. Ich święto obchodzone było 20 maja, dlatego postanowiliśmy opowiedzieć i pokazać pszczoły z bliska. Dzięki Rodzinie Państwa Dębskich, która prowadzi pasiekę na terenie naszej gminy, spotkanie było niezwykle interesujące – obfitowało w wiele niespodzianek, zagadek i nagród. Każdy uczestnik miał możliwość obejrzenia pszczół z bliska. Ci odważniejsi mogli je także dotknąć – przekonali się, że pszczoły są łagodne, jeśli się ich nie denerwuje.

Wysłuchaliśmy wykładu o etapach pracy pszczoły, obejrzeliśmy plastry miody, ul a także wszystkie akcesoria pszczelarza. Doszliśmy do wniosku, że pszczoły są doskonałymi stworzeniami m.in. dzięki temu, że samodzielnie budują plastry miodu, które mają kształt graniastosłupów sześciokątnych, ułożonych jeden obok drugiego. Te Idealnie do siebie przylegają, idealnie do siebie pasują.

Dzięki ramce wypełnionej miodem, którą przywieźli ze sobą Państwo Dębscy mieliśmy okazję posmakować tego smakołyku. Ponadto własnoręcznie przygotowaliśmy świeczki z wosku pszczelego z lawendą, a nieco starsi mogli także pomalować przywieziony specjalnie na tę okazję ul.

Pani Dorota Dębska zapewniła, że tak pięknie pomalowany domek na pewno będzie przyciągał te skrzydlate stworzenia.

Spotkanie było także doskonałą okazją do edukowania najmłodszych, ponieważ populacja pszczół w ostatnich latach się zmniejsza. Państwo Dębscy zachęcali do zakładania tzw. łąk kwietnych, siania i sadzenia roślin miododajnych, pokazali także jak w przydomowym ogórku zrobić poidełka dla pszczół. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności. Dlatego mamy nadzieję, że wiedza, przekazana nam przez pszczelarzy nie pójdzie w las.

Bardzo dziękujemy Rodzinna Pasieka Dębskich za niezwykle ciekawy dzień.

Informacja prasowa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content