EdukacjaRadziejowice

Dzień piżam

10 września 2021r. Szkoła Podstawowa im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”. Dzień Piżamy – to Dzień Zdrowia i solidarności z chorymi dziećmi. Dlaczego piżama? To standardowe ubranie chorych dzieci. Do akcji Fundacji „Gdy liczy się czas” włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Dzień Piżamy to przede wszystkim możliwość zwrócenia uwagi na zdrowie i nauka empatii. Oprócz wsparcia chorych dzieci na oddziałach onkologii, widoczna jest potrzeba promocji zdrowia, dlatego w piątek 10 września w szkole poprowadzone były zajęcia prozdrowotne. Zbierano również pieniądze do wcześniej przygotowanej puszki. Tego jednego dnia udało się zebrać aż 1400,95 zł. Te pieniądze mają się przyczynić do stworzenia ośrodka rehabilitacji dla chorych dzieci.

Jednak najważniejszym aspektem całego Dnia Piżamy jest fakt integracji społeczności szkolnej. Kiedy w grę wchodzi życie i zdrowie dzieci w Szkole Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego kończy się podział na starszych i młodszych, na nauczycieli i uczniów. Ważny jest wspólny cel, który wszystkim przyświeca.

Akcja zorganizowana została przez Fundację „Gdy liczy się czas” w celu podkreślenia, że wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych, a średni wiek rozpoznania raka u dzieci to 6 lat, a aż 80% dzieci chorych na raka jest diagnozowanych w późnym stadium choroby. W ciągu ostatnich 40 lat liczba diagnoz raka u dzieci wzrosła o 24%.

I choć coraz częściej pojawiają się informacje o badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów u dorosłych, nie ma zalecanych badań przesiewowych w kierunku raka u dzieci w celu wczesnego wykrycia. Większość dzieci ma zdiagnozowanego raka wieku dziecięcego dopiero po pojawieniu się objawów. Oznacza to, że większość dzieci jest diagnozowana po rozprzestrzenieniu się choroby, co sprawia, że choroba jest trudniejsza w leczeniu i wymaga bardziej intensywnego, a zatem bardziej toksycznego leczenia.

Back to top button
Skip to content