KulturaLiteratura

Drugi Żyrandol i dwa razy więcej uczestników!

Światło Kółka Literackiego ŻYRANDOL przyciąga kolejne „mole książkowe”! 17 lutego w Resursie pojawiło się dwukrotnie więcej osób, niż na pierwszym spotkaniu. Dyskutowano o książce „Pusty przelot” Daniela Odiji. Niespodzianką dla zgromadzonych w Resursie była rozmowa telefoniczna Klaudii Appel z autorem, który odpowiedział na pytania żyrardowskich Czytelników.

W dobie spadku zainteresowania czytelnictwem, dla niektórych z pewnością zaskoczeniem był pełny krąg podczas drugiego spotkania ŻYRANDOLA, a wręcz konieczność dostawiania krzeseł! Do tej pory nikt nie widział zapotrzebowania na spotkania wielbicieli literatury, dziś widać, że mole książkowe mają potrzebę zawiązać mikroprzestrzeni na wymianę doświadczeń książkowych, inspiracji i przemyśleń. –  Niezmiernie się cieszę, że literacki Żyrandol się rozrasta! Rosnąca frekwencja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że pomysł był trafiony, bo żyrardowianie naprawdę potrzebują przestrzeni do rozmów o literaturze – mówi Klaudia Appel, inicjatorka Kółka Literackiego ŻYRANDOL”. – Wystarczyło „odpalić” inicjatywę, a miłośnicy książek zaczęli sami się zgłaszać. Wspaniale, że kameralne „kółko” zatacza coraz szersze kręgi, a wieści o ŻYRANDOLU rozchodzą się z prędkością światła – dodaje propagatorka czytelnictwa.

Żyrandol stał się miejscem, które nie tylko pozwala na rozmowy o książkach, ale przez pryzmat wymiany opinii o literaturze, poruszane są tematy, które ciągle w wielu kręgach postrzegane są jako tematy tabu. W przypadku drugiego spotkania ŻYRANDOLA takim tematem były choroby psychiczne. – Poruszamy trudne tematy, to prawda. Tym razem rozmawialiśmy o szaleństwie i ptakach w „Pustym przelocie” Daniela Odiji (Wydawnictwo Czarne). Wspaniała książka o tym, jak choroba psychiczna (w tym przypadku schizofrenia) w rodzinie wpływa na wszystkich jej członków. Przypomina to nieco szeregowo ułożone lampki choinkowe. Żeby świeciły, prąd musi przepłynąć przez wszystkie żarówki. Wystarczy, że jedna jest przepalona, a następuje awaria całego łańcucha. Daniel Odija w piękny sposób opisał „obłęd” wszystkich bohaterów, który w połączeniu z motywem ptaków robi na nas piorunujące wrażenie – opowiada Klaudia Appel.

Niespodzianką dla zebranych była rozmowa telefoniczna z autorem. – Pytań było wiele, stąd też pomysł na telefoniczne połączenie z autorem, który odpowiedział na nurtujące nas wątki. Udało mi się zaskoczyć zgromadzonych, taki miałam zamiar – komentuje Appel.

Kolejne spotkanie Kółka Literackiego „ŻYRANDOL” odbędzie się 17 marca tradycyjnie pod żyrandolem w sali balowej Resursy. Tym razem dyskusja będzie o ciele i wszelkich głodach. Wydawnictwo Cyranka w ubiegłym roku wypuściło książkę: „Głód. Pamiętnik (mojego) ciała” Roxane Gay.

Zachęcamy do zapisów na adres: claudia.appel@o2.pl. Spotkanie odbędzie się 17 marca o godz. 18:00 w Resursa. Zapraszam!

Back to top button
Skip to content