HistoriaŻyrardów

Dom pełen historii oddany do użytku po remoncie

Zakończył się kapitalny remont zabytkowego budynku komunalnego przy ul. Limanowskiego 25. To kolejny budynek, wyremontowany przez Miasto w ramach projektu ,,Domy pełne historii”.  

Dawny budynek robotniczy z końca II połowy XIX-wieku został odnowiony, a zachowana stylistyka i oryginalne detale podkreślają historyczną i zabytkową wartość obiektu. Prace prowadzone były oczywiście pod nadzorem konserwatorskim.

Wyremontowany został dach i kominy, pokrycie wykonano z blachy. Budynek został docieplony, otynkowany i pomalowany na kolor nawiązujący do historycznego wyglądu obiektu. Wymieniono także stolarkę okienną z uwzględnieniem pierwotnych podziałów, a kolor dobrany został przez osobę pełniącą nadzór konserwatorski. Wymieniono również drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.

Uwagę przykuwa posadzka na klatkach schodowych wykonana z cegły specjalnie ciętej i przygotowanej tak, aby nadała historycznego charakteru i nawiązywała do ceglanego wyglądu zabytkowego obszaru Żyrardowa. Również drewniane schody wyremontowano z należytą dbałością o zachowanie oryginalnego wyglądu. Niektóre elementy wymienione zostały na nowe, a te które były w dobrym stanie, zostały poddane pracom renowacyjnym.

Budynek posiada już instalacje, więc dokonano koniecznych napraw oraz zabudowano płytami g-k w częściach wspólnych. Całość budynku okala pas zieleni z trawy.

Inwestycja ta była możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Miasto z funduszy unijnych i budżetu państwa w ramach projektu „Domy pełne historii – program remontowy związany z poprawą stanu technicznego obiektów mieszkalnych na obszarze rewitalizacji w Żyrardowie – Ożywienie społeczne zmarginalizowanych obszarów Miasta Żyrardowa”.

Przypomnijmy że w ubiegłym roku, w ramach tego projektu wyremontowano budynek przy ul. Chopina 13. Aktualnie dobiegają końca prace w budynku przy ul. Limanowskiego 18. Jednocześnie trwają remonty budynków przy ul. Chopina 17, Narutowicza 42, Wyszyńskiego 12 oraz przy ul. 1 Maja 31 i 52. Przewidywany termin zakończenia trwających obecnie prac to drugie półrocze tego roku. W ramach projektu planowany jest także remont budynku przy ul. Armii Krajowej 10.

Informacja prasowa UM w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content