KulturaWażne!Żyrardów

Dodają skrzydeł od 30 lat

15 grudnia w Centrum Kultury w Żyrardowie odbyła się uroczystość 30-lecia Stowarzyszenia Równych Szans w Żyrardowie. Podopieczni Stowarzyszenia przygotowali wzruszający spektakl, którego tematyka dotykała potrzeby miłości.

30 lat pracy Stowarzyszenia Równych Szans w Żyrardowie to nie tylko ogromna odpowiedzialność za pracę z osobami z niepełnosprawnościami, ale z pewnością ogrom pracy. Efektami tych doświadczeń są ludzie, ich samodzielność i przełamywanie barier, które do niedawna ograniczały życie młodych ludzi, obecnie dorosłych w normalnym funkcjonowaniu w życiu codziennym. Nie można powiedzieć, by działalność Stowarzyszenia miała moc sprawczą leczenia niepełnosprawności. Na pewno pomaga z niepełnosprawnością żyć. 

15 grudnia w Centrum Kultury zebrali się podopieczni Stowarzyszenia Równych Szans i przyjaciele. Popłynął strumień ciepłych życzeń wzmagany przedświąteczną atmosferą i magią Bożego Narodzenia. 

Jednak to, co skupiło uwagę wszystkich zebranych to szalenie poruszające historie miłości. 

W Polsce ciągle tematem tabu wydaje się być miłość osób niepełnosprawnych. Ogromnym problemem społecznym jest akceptacja potrzeby miłości przez dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, o życiu seksualnym nie wspominając. Jednak wraz ze wzrostem świadomości nas samych, potrzeba kochania u osób niepełnosprawnych nabiera głosu, który jest coraz bardziej słyszalny. 

To właśnie ten głos można było usłyszeć na scenie Centrum Kultury w Żyrardowie, gdzie trzy pary podopiecznych Stowarzyszenia opowiadały o swoich doświadczeniach w miłości, o swoich początkach, relacjach, ale też problemach i obawach. Uniwersalizm tych opowieści pokazał nam, że bez względu na stan zdrowia, wszystkich nas dotykają te same problemy – niepewność, zazdrość, brak akceptacji. Ten krótki spektakl stał się dla wielu kluczem doz zrozumienia idei działalności Stowarzyszenia Równych Szans, bo jak wiadomo, językiem miłości porozumiewamy się najłatwiej. 

Tego dnia podziękowania za pracę Stowarzyszenia właściwie się nie kończyły. Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski wyraził swoją wdzięczność za obecność pań: Danuty Litewnickiej i Anny Kuran. To właśnie one przez 30 lat tworzyły miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Poznały się przez fakt, że obie wychowywały niepełnosprawne dzieci i to dało im motywację do działania, by pomagać dzieciom. Od 10 lat Stowarzyszenie Równych Szans prowadzi również Środowiskowy Dom Samopomocy „Skrzydła”, którego celem jest pomoc w usamodzielnianiu się osób dorosłych, prowadzenie terapii zajęciowej, a czasem po prostu możliwość wyjścia z domu i spotkania z przyjaciółmi.

Back to top button
Skip to content