Ważne!

Czwarte Sprzątanie Stawu Górnego

Po raz czwarty Miasto Żyrardów wraz z Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic zorganizowało akcję sprzątania i oczyszczania brzegów Górnego Stawu. Jest to zbiornik wodny położony przy ul. Nowy Świat, powstały w XIX wieku pełnił ważną rolę w funkcjonowaniu Żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Obecnie pełni funkcję retencji na rzece Pisia Gągolina oraz służy mieszkańcom w celach rekreacyjnych.

To, jak ważne jest propagowanie wartości ekologicznych i edukacji młodzieży w zakresie ochrony środowiska, dzieci i młodzież szkolna uczona jest od najmłodszych lat. Mnogość akcji sprzątania świata pozwala na naukę prawidłowych nawyków, które mają uchronić nas od zaśmiecania otoczenia. Zazwyczaj sprzątanie dotyczy jednak lasów, otwartych przestrzeni, łąk. Rzadko kiedy skupiamy się na sprzątaniu zbiorników wodnych i ich brzegom. Takie wydarzenia organizuje Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic, dzięki której 29 października, odbyło się kolejne sprzątanie Stawu Górnego. – Jest to już nasze czwarte spotkanie przy tym zbiorniku wodnym, ponieważ uważamy, że to jest bardzo ładny obiekt, który jest elementem tak zwanego systemu wodnego rzeki Pisi Gągoliny. Protoplaści Miasta Żyrardowa nie bez powodu wybrali Żyrardów na lokalizację największej w Europie fabryki wyrobów lniarskich – mówił Andrzej Rakszewski, Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic. – Przez ten obszar przepływa rzeka, na której znajduję się kilka zbiorników wodnych. To właśnie one pozwoliły Zakładom Lniarskim na funkcjonowanie. Niestety zakłady upadły, obecnie zbiornik przejął funkcję rekreacyjną i wypoczynkową – dodał prezes.

Atrakcją sprzątania Górnego Stawu były również konkursy i spotkanie z wiceministrem Klimatu i Środowiska, Jackiem Ozdobą, który przywiózł podarunki dla wszystkich dzieci. W akcję zaangażowała się również firma EMKA S.A., która również przekazała dla dzieci i młodzieży swoje paczki. W oczyszczeniu brzegów pomagali mieszkańcy i różne lokalne instytucje. W akcję włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 4 w Żyrardowie. Dzieciaki pod przewodnictwem dyrektor Beaty Marzędy-Przybysz zbierały odpady i pozbywały się przybrzeżnych zanieczyszczeń. – Wielkie brawa dla najmłodszych i organizatorów. Liczba śmieci zebranych to powód do wstydu dla tych, co śmiecą. Tego typu inicjatywy sprzątania i jednoczesnej edukacji są bardzo potrzebne. Cieszę się, że Żyrardów ma tak wspaniałą młodzież. Gigantyczny potencjał miasta i okolic. Historia i piękna natura, to musimy docenić. – Mówił Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i Środowiska.

Kolejna akcja zorganizowana będzie w Parku Dittricha przy Stawie Bielnikowym, który jest zdegradowany i również wymaga rewitalizacji.

Back to top button
Skip to content