Dla dzieciEdukacjaRadziejowice

Człowiek nadzieją planety

W piątek 22 kwietnia co roku obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. W akcję ekologiczną włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Rdzanowsiego w Radziejowicach.

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie.

Miliony ludzi na całym świecie włącza się w działania mające na celu ochronę środowiska i edukację ekologiczną. Podobnie było w szkole w Radziejowicach. Na ten dzień uczniowie klas 1-3 wykonali plakaty pod hasłem: “Człowiek nadzieją dla planety”, odbyli Marsz dla Ziemi przy pobliskim zespole pałacowo – parkowym w Radziejowicach.

Dzień Ziemi w klasach 4-8 umilały odgłosy przyrody z radiowęzła. Każdy uczeń mógł rozwiązać quiz. 4 najlepsze osoby otrzymały nagrody ufundowane przez firmę Emka S.A., 20 uczniów z najwyższym wynikiem otrzymało vouchery na „szóstki” z biologii lub przyrody. Uczniowie z kadrą pedagogiczną zadbali również o przestrzeń przed szkołą. Zadaniem każdej klasy jest opieka nad wybranym fragmentem zieleni. Zielone były również stroje uczniów. Poza tym odbyły się również lekcje tematyczne. Nagrody w konkursach ufundowała firma EMKA S.A., która chętnie włącza się w działania proekologiczne. Flagową kampanią edukacyjno-społeczną jest tradycja wydarzeń „Odpad zdasz, drzewko masz”.

Back to top button
Skip to content