Ważne!

Ciemno wszędzie – oszczędności energetyczne w Żyrardowie

Od 1 grudnia br. maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm wyniesie 785 zł/MWh – przewiduje rządowy projekt ustawy. To oznacza oszczędności, które w Żyrardowie są już widoczne. Plac Jana Pawła II nie świeci już tak jak kiedyś.

Żyrardów nie mieści się w limitach nałożonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Założenia w projekcie uchwały przewidują 80 proc. rocznego zużycia energii przez Żyrardów. Nadwyżki mogą nas srogo kosztować, dlatego już dziś wprowadzono pewne oszczędności. – Na jakim etapie jesteśmy, zobaczymy we wrześniu przyszłego roku. Natomiast na pewno iluminacje świąteczne będą w troszkę okrojonym wydaniu. Nie oświetlamy tak jak wcześniej budynku Urzędu Miasta, ale nie ograniczamy potrzeb oświetlenie Miasta dla bezpieczeństwa mieszkańców – mówił Przemysław Kopiec, wiceprezydent Żyrardowa.

Do niedawna mówiło się również o wyłączeniach i tymczasowym zamknięciu basenu Aqua Żyrardów. – Nie mamy jeszcze potwierdzonej decyzji o podwyżkach energii, choć dostaliśmy podwyżki za ciepło z PEC Żyrardów – mówił Ryszard Adamiak, prezes Aqua Żyrardów. – Z tego, co się orientuję podwyżki mogą wynieść ok. 40-50 proc., co nie doprowadzi do zamknięcia basenu – dodaje. Jak podkreśla prezes, najważniejsze dla niego jest obecnie dobro korzystających z basenu – dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia z pływania, bo to oni w znacznym stopniu są użytkownikami miejskiej pływalni.

Obecnie w ramach oszczędności spółka wyłączyła z użytku saunę, która stanowi aż 30 proc. kosztów energii wykorzystywanej przez Aqua Żyrardów. – Myślę, że od 1 grudnia lub stycznia będziemy wiedzieć, jak będą wyglądać nasze finanse i czy uda nam się załapać jako jednostki objętej rządową ustawą. Jeśli tak i jeśli podwyżki będą sięgać maksymalnie 50 proc., otworzymy saunę – dodaje prezes Aqua Żyrardów i uspokaja, że na razie nikt nie planuje zamykać basenu.

Back to top button
Skip to content