Ważne!Żyrardów

Choinki za butelki

8 grudnia w Żyrardowie uroczyście odsłonięto pierwszy Recomat w Żyrardowie. To innowacyjne urządzenie, które dla firmy EMKA S.A., inwestora, jest kontynuacją akcji „Odpad zdasz – drzewko masz”, która od lat organizowana była na terenie firmy. W związku z pandemią Covid-19 zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, nawet w celu zbierania odpadów, nie byłoby postrzegane jako bezpieczne, dlatego prezesi firmy zdecydowali o pojawieniu się w Żyrardowie Recomatu. Samą akcją zainteresował się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który działania firmy EMKA S.A. Objął swoim patronatem. 

Takiego urządzenia w Żyrardowie jeszcze nie było. Recomat to temat, który w Polsce dopiero raczkuje, a mimo to już teraz cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Żyrardowa. I choć oficjalne odsłonięcie Recomatu nastąpiło 8 grudnia, już dziś możemy śmiało mówić o tysiącach butelek, które Recomat przyjął.

Podczas uroczystego odsłonięcia Recomatu pierwszą butelkę wrzucił Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który nie krył zadowolenia, że Recomat stanął w przestrzeni miejskiej. – Mam nadzieję, że to urządzenie będzie się cieszyć zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Wierzę też, że to nie są ostatnie działania z prezesami firmy EMKA S.A., żeby tego rodzaju edukacja ekologiczna miała miejsce w naszym mieście – mówił Lucjan Krzysztof Chrzanowski Prezydent Żyrardowa. 

– To elektroniczne wydanie akcji „Odpad zdasz – drzewko masz”. To właśnie tu wrzucamy butelki, korki i puszki – mówił Krzysztof Rdest Prezes EMKA S.A. – Wiemy, jak ważna jest edukacja o ochronie środowiska. Wszyscy produkujemy odpady i należy dbać o odpowiednią ich segregację. Wierzę, że ta akcja pomoże w edukacji naszego społeczeństwa o konieczności dbania o naszą przyrodę.

– Tego urządzenia używa się naprawdę bardzo prosto. Wystarczy zeskanować kod kreskowy i dalej podążać za instrukcją wyświetlaną na ekranie – mówiła Małgorzata Rdest Wiceprezes firmy EMKA S.A. – W grudniu, w związku ze świętami Bożego Narodzenia, postanowiliśmy rozdawać choinki w ramach akcji świątecznej. Następnie będziemy rozdawać drzewka, nasionka – tłumaczyła Gosia.

Na otwarcie Recomatu przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Żyrardowie na czele z Dyrektor Beatą Marzędą-Przybysz, która nie kryła swojego entuzjazmu związanego z działaniem urządzenia. – Nasza szkoła zawsze chętnie włącza się w wiele akcji, również w te o tematyce ekologicznej. Cieszę się, że prezesi firmy EMKA S.A. kolejny raz uczą młode pokolenia, że warto uczyć się dobrych nawyków – wyjaśniała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Mimo iż od początku akcji minęło raptem 2 tygodnie już teraz możemy mówić o jej dużym sukcesie. Przynajmniej dwa razy dziennie Recomat jest opróżniany z wrzucanych butelek. Mieszkańcy chętnie korzystają z urządzenia, co z kolei przekłada się na wydawane choinki. Pierwsze drzewka wyjechały 21 grudnia. Dwie choinki trafiły do Miejskiego Przedszkola nr 5 w Żyrardowie, gdzie dzieciaki przygotowały worki z butelkami do odbioru, a także do mieszkańców, którym udało się uzbierać 100, a często dwukrotnie więcej butelek i zdobyć punkty w Recomacie.  

Back to top button
Skip to content