Puszcza Mariańska

Budżet Obywatelski Mazowsza na ostatniej prostej

To już ostatni dzwonek, aby zagłosować na najciekawsze projekty w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do tej pory swój głos oddało ponad 21,5 tys. mieszkańców Mazowsza, w tym ponad 1,3 tys. z podregionu żyrardowskiego. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas do 10 października. – Warto z tej szansy skorzystać i wspólnie zadecydować o tym, jak zmieni się nasze najbliższe otoczeniepodkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

 

Ponad 21,5 tys. osób zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Największą frekwencję zanotował podregion płocki, z którego zagłosowało już ponad 4,3 tys. mieszkańców. Za nim plasuje się Warszawa (ponad 3,3 tys.), podregiony warszawski wschodni i zachodni (po ponad 2,6 tys.) i radomski (ponad 2,3 tys.).

 

Do głosowania zakwalifikowanych zostało aż 114 projektów. Do wyboru jest 29 projektów ogólnowojewódzkich oraz 5 w podregionie żyrardowskim. Są to:

 

  1. Bezpieczny pieszy i kierowca – budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Puszczy Mariańskiej (470 000 zł);
  2. Budowa aktywnych przejść na DW 728 i remont placu w Belsku Dużym (871 318,42 zł) – projekt zakłada remont uszkodzonej powierzchni placu przy skrzyżowaniu dróg 725 i 728 oraz budowę pięciu aktywnych przejść dla pieszych w Odrzywołku, Belsku Dużym przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Ferrero, w miejscowości Łęczeszyce „Las” i Łęczeszyce Cegielnia;
  3. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730 na odcinku Jasieniec-Czachów-Pabierowice, ul. Warecka, polegająca na budowie chodnika (556 384 zł);
  4. Festiwal Dobrego Życia (64 680 zł) – cykliczne warsztaty dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego m.in. treningu uważności, relaksacji, porozumienia bez przemocy, wellness, radzenie sobie ze stresem oraz praktyka jogi na trawie w weekendy;
  5. „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego (200 000 zł) – zajęcia edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży, ukierunkowane na budowanie relacji i odbudowywanie więzi społecznych zaburzonych w konsekwencji pandemii COVID-19.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

Głosować można do 10 października na stronie bom.mazovia.pl. Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów mogą oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

 

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

  • projekty ogólnowojewódzkie:

https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=1&status=do-glosowania&dzielnica=

  • projekty podregionalne:

https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=2&status=do-glosowania&dzielnica=

Źródło
Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Back to top button
Skip to content