FotoreportażKulturaŻyrardów

Bielnik po robocie

13 sierpnia o godz. 17:00 na Żyrardowskim Bielniku odbyło się wydarzenie pt. „Bielnik po robocie” z cyklu „W sobotę po wypłacie”. Wydarzenie zorganizowane zostało w klimacie rozrywki jakiej doświadczyć mogli dawni pracownicy zakładów – w sobotę po wypłacie. W związku z niekorzystnymi prognozami warunków meteorologicznych impreza tym razem odbyła się wewnątrz Muzeum Lniarstwa.

Podczas wydarzenia prowadzone były animacje dla dzieci oraz mogliśmy skosztować przysmaków XIX wiecznej fabryki. Mieszkańcy naszego powiatu mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy o Żyrardowie, w którym odpowiadając poprawnie na trzy pytania można było wygrać nagrodę książkową.

O godz. 18:00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” o której przygotowaniu opowiadał Jacek Czubak:

Wystawa ta poświęcona jest pracownikom Żyrardowskich Zakładów Lniarskich, tym osobom, które wzięły udział w projekcie publikacji dwóch tomów książki „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”. Niektóre zebrane tu osoby aktywnie brały udział w jego tworzeniu, przekazując nam swoje najlepsze i najgorsze wspomnienia z czasów funkcjonowania Żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Przygotowanie całej publikacji oraz zbioru fotografii nie było łatwe, projekt okazał się czymś nowym, wiele osób nie chciało mówić o swoich przeżyciach. Dopiero publikacja pierwszego z tomów książki rozwiała wątpliwości wielu byłych pracowników i pokazała, dlaczego warto przekazywać i utrwalać wiedzę o Zakładach Lniarskich. Dzięki temu przy zbieraniu materiałów do drugiego tomu z przyjemnością zgłosiło się do nas wiele osób, które początkowo odmówiło rozmowy. – Mówił Jacek Czubak – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. Organizacji Muzeum Lniarstwa. Wystawa przedstawia fotografie zrobione w dawnych budynkach pofabrycznych które z upływem czasu wielokrotnie zmieniały swoje przeznaczenie. Wystawę w dalszym ciągu można bezpłatnie oglądać w żyrardowskim Muzeum lniarstwa. Będzie ona dostępna do końca listopada.

Po obejrzeniu wystawy przez zgromadzonych mieszkańców Żyrardowa rozpoczęły się koncerty oraz potańcówki w tym zespoły Mieszko Brass Band oraz Justine Berg. Zabawa idealnie wpisywała się w rozrywkowy klimat XIX wieku.

Back to top button
Skip to content