GospodarkaWażne!Żyrardów

Będziemy szukać wody geotermalnej

Po Mszczonowie, Sochaczewie i Skierniewicach przyszedł czas na Żyrardów. Będziemy szukać gorących źródeł wody, która mogłaby stać się lokalnym zasobem dla produkcji energii cieplnej, a docelowo też elektrycznej.

– To historyczna chwila – powiedział tuż po podpisaniu umowy na dofinansowanie odwiertu geotermalnego Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Prezydent Żyrardowa.

Dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Żyrardów GT-1 w miejscowości Żyrardów” pochodzi z programu priorytetowego NFOŚiGW „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”.

– To największy projekt geotermalny w historii naszego kraju. Przeznaczyliśmy 230 mln zł na 15 odwiertów geotermalnych w różnych miejscach w Polsce. Muszę podkreślić, że w Żyrardowie projekt jest bardzo dobrze rokujący – mówi Artur Szymon Michalski, zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Takie odwierty na Mazowszu zostaną wykonane także w Otwocku, Wołominie i Piastowie. Takie odwierty na Mazowszu zostaną wykonane także w Otwocku, Wołominie i Piastowie.

Miasto Żyrardów otrzymało dofinansowanie w wysokości 19 955 553,00 zł, tj. 100 % kosztów kwalifikowanych, na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych. Po spełnieniu swojej roli badawczej, odwiercony otwór prawdopodobnie wykorzystany zostanie jako otwór eksploatacyjny wód termalnych, oczywiście o ile woda będzie miała odpowiednią temperaturę, ciśnienie. Istotna jest też wydajność złoża, a także jego chłonność, ponieważ schłodzona woda musi być z powrotem tłoczona do złoża. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się odwiercenie pionowego otworu do głębokości około 2720 metrów.

– Jeśli ten odwiert potwierdzi badania, optymistyczne szacunki tego, jakie moce geotermalne mamy pod Żyrardowem, to będziemy mieć rewolucję w zakresie odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska i czystego powietrza – mówił wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.

W Sochaczewie i Skierniewicach, póki co wody geotermalnej o dobrych parametrach nie znaleziono, ale za to już od roku 1997 z takich wód z powodzeniem korzysta Mszczonów. Tutaj poziom wodonośny znajduje się w piaskowcach dolnej kredy na głębokości 1602 – 1714 m, a temperatura wody złożowej wynosi 45°C. Woda ta zasila Ciepłownię Geotermalną, której całkowita moc wynosi 8,3 MW, a moc systemu pochodząca z wód geotermalnych wynosi około 3,7 MW. W sezonie grzewczym 38,2% energii cieplnej kierowanej do mieszkańców pochodzi z wód geotermalnych. Rocznie w ciepłowni gazowo-geotermalnej w Mszczonowie produkuje się 42 TJ ciepła (w tym z geotermii 15,6 TJ/rok).

 

Jak twierdzą eksperci, w większości obszar województwa mazowieckiego położony jest w okręgu geotermalnym grudziądzko-warszawskim. Okręg ten charakteryzuje się wodami geotermalnymi o temperaturze sięgającej nawet ponad 100°C. Najkorzystniejsze warunki do wykorzystania energii geotermalnej występują w powiatach płockim, żuromińskim, płońskim, sierpeckim, sochaczewskim i żyrardowskim.

Prace w Żyrardowie mogą ruszyć w połowie przyszłego roku i powinny zakończyć się pod koniec 2023 roku. Otwór odwiercany będzie na terenie ciepłowni PEC Żyrardów przy ul. rtm. W. Pileckiego

Back to top button
Skip to content