Radziejowice

Autorka literatury dziecięcej w Radziejowicach!

Językoznawczyni, germanistka, ale przede wszystkim autorka książek i wierszy dla dzieci – Agnieszka Frączek odwiedziła swoich czytelników 13 maja w Szkole Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach.

Kiedy zaczynała pisać dwadzieścia lat temu marzyła o tym, by móc zobaczyć swoją książkę w księgarni. Niebawem wyda kolejną. W swoich tekstach stara się przemycać proste prawdy życiowe, które w postaci opowieści z morałem docierają do najmłodszych najłatwiej. Stosuje rymowanki i gry słowne, a wszystko to w towarzystwie barwnych ilustracji. „Beznudna wyspa”, „Śmiechu warte”, „Chichopotam”, „Zbaranieć można” to tylko wybrane tytuły spośród kilkudziesięciu jej autorstwa. Pani Agnieszka uczy poprzez opowiadania, ale takie spotkania, jak to dla niej samej również są lekcją –    ja się bardzo wiele uczę podczas takich spotkań, słucham dzieci, obserwuję ich reakcje i potem wiem, czy trafiłam, czy nie. Zaskakują mnie pytania, zaskakuje mnie wrażliwość dzieci i lubię takie pytania, które są nietuzinkowe.

Ciekawych pytań podczas spotkania nie zabrakło: skąd czerpie Pani inspiracje do pisania? Jaka jest Pani ulubiona książka z dzieciństwa? Dlaczego Pani pisze książki? I wiele innych. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, a na koniec spotkania wszyscy ustawili się w długiej kolejce po autografy. Żaneta Wojciechowska, dyrektor szkoły w Radziejowicach podkreśla: dzieci zupełnie inaczej odbierają literaturę, kiedy mają szansę poznać na żywo osobę, która napisała daną książkę. Nie jest to tylko nazwisko na okładce, ale żywy człowiek. To budzi wiele emocji, jak widać i myślę, że sama osobowość sprawi, że dzieci dużo chętniej sięgną po książki. 

Pisarkę udało się zaprosić dzięki współpracy z Gminną Biblioteką w Radziejowicach. W spotkaniu wzięły udział najmłodsze klasy ze Szkół Podstawowych w Kuklówce i Korytowie. Dzieci przygotowały krótką część artystyczną i odśpiewały wspólnie: posłuchaj koleżanko, kolego posłuchaj, czytanie jest dla głowy jak deser dla brzucha. Warto dodać, że książka „Rany Julek! o tym, jak Julian Tuwim został poetą” napisana przez Panią Agnieszkę znalazła się w zbiorze lektur dla klas I – III. Pomimo okazałego dorobku autorka realizuje kolejne oryginalne pomysły. Zapytana o plany na przyszłość, odpowiedziała po prostu – pisać, pisać i pisać. Obecnie na ukończeniu jest książka o języku esperanto, która ukaże się najprawdopodobniej jesienią.

Back to top button
Skip to content