Ile to razy pakując się na wyjazd, punktując listę rzeczy do zabrania, byliście Państwo przekonani, że zabraliście wszystko co będzie potrzebne? Przygotowani niemal na każda ewentualność życia ruszaliście na przygodę.
Ile razy przyjeżdżając na miejsce docelowe czy jeszcze w drodze okazywało się, że jak co roku nie zabraliście jeszcze kilku rzeczy „ ratujących życie”. Rzeczy, bez których niemal nie da się żyć.
W dzisiejszym artykule będzie kilka praktycznych wskazówek jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach wykorzystując rośliny, które rosną niemal wszędzie i łatwo je rozpoznać. Nie będę to jednak porady z cyklu „zmontuj ładowarkę do laptopa z gałęzi”, ale mam nadzieje, że równie pomocne życiowo.
Babka lancetowata (Plantago lanceolata) i babka zwyczajna (Platnago major). W czasach kiedy jako małe dzieci pieniądze do zabawy zbieraliśmy wśród trawy, to właśnie babka była na nie najlepszym materiałem. Jako dzieci nie mogliśmy wiedzieć, że owe „zielone pieniądze” mają ogromna moc leczniczą. Oba rodzaje babki będą pomocne przy otarciach stóp i bąblach. Stanowią naturalny plaster. Zerwij liście któregokolwiek rodzaju babki lekko zgnieć, by uwolnić soki i przyłóż w bolące miejsce. Szukaj również liści babki przy użądleniach pszczół, ugryzieniach komarów, mrówek lub innych owadów. Babka łagodzi ból, przyspiesza zasklepianie się ran i ich gojenie.
Liście maliny i herbatka z nich będą doskonałą pomocą przy gorączce. Zaparz z nich herbatkę, dołącz chłodne okłady na głowę. Z mojego doświadczenia wynika, że temperatura do 38,5*C jest możliwa do obniżenia stosując tą metodę. Tak obniżam gorączkę u swoich dzieci. Dodatek kwiatów lipy, działający napotnie, wspomoże działanie liści malin. Należy jednocześnie pamiętać, że podwyższona temperatura ciała to oznaka walki organizmu z chorobą, nie obniżamy jej od razu jak tylko pojawi się stan podgorączkowy. Napary z kwiatów lipy działają również powlekająco na gardło dzięki zawartości śluzów. Jeśli pojawia się chrypka, suchy kaszel i podrażnione gardło lipa dopomoże. Właśnie kwitnie.
Lato w polskim klimacie bywa różne, stąd często każdy promień słońca staramy się wykorzystać w pełni. Opalanie z szybkim efektem często przebiega bez produktów z filtrami UV. Kończy się to często poparzeniami słonecznymi. Na całe szczęście roślina, która wspomaga proces regeneracji poparzonej słońcem skóry i przynosi ulgę wystepuje w każdym zakątku naszego kraju i niemal wszędzie. Mowa o Krwawniku pospolitym (Achillea millefolium). Nazrywaj kwiatów krwawnika, zalej wrzatkiem, przykryj szklankę spodkiem i poczekaj aż przestygnie. Możesz nieco schłodzic w lodówce. Z tak przygotowanego naparu rób kompresy i przykładaj w miejscach poparzonych słońcem. Od razu poczujesz ulgę.
Na atak migreny, który często bywa nieprzewidywalny, również pomaga krwawnik. Poleca się picie naparu z krawawnika. Według Marii Treben, autorki ksiazki „Apteka Pana Boga”, wypicie szklanki gorącego naparu z krwawnika zażegna migrenę, a regularne spożywanie jest w stanie wyeliminować całkowicie migreny. Czy zadziała na Państwa? Nie wiem. Jednak zawsze warto spróbować.
Ciekawostka: łacińska nazwa krwawnika to Achillea i pochodzi od legendarnego bohatera wojny trojańskiej – Achillesa. Jak głosi legenda, Achilles za pomocą krwawnika leczył niemal wszystkie swoje choroby i rany.
Okres wakacyjny to również wieczory zakrapiane alkoholem. Na pozbycie się przysłowiowego kaca pomoże pokrzywa (Urtica Dioica), która działa moczopędnie i pomaga szybciej pozbyć się alkoholu z krwiobiegu. Dostarcza również do organizmu witamin i substancji mineralnych i wspiera metabolizm.
Powyższe porady nie są poradami lekarskimi, lecz wynikają z długoletniej wiedzy i pasji zielarskiej. Zestawienie porad zielarskich powstało na podstawie fachowej lieratury zielarskiej. Przed zastosowaniem ziół należy skonsultowac się z lekarzem czy przebyte choroby lub brane leki nie wchodzą w interakcje z ziołami. Nie zaleca się również stosowania ziół kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią.
Zrób swój własny tonik kwiatowy
W dzisiejszym artykule chciałabym zachęcić Państwa do samodzielnego przygotowywania toników do pielegnacji skóry w swoim domowym zaciszu. Stosowanie toników ma przede wszystkim przywrócić skórze kwaśne pH oraz ją odżywić. Skóra o odpowiednim pH to zdrowa mikroflora na jej powierzchni, a tym samym bariera ochronna przez niekorzystnym wpływem z zewnątrz. Toniki octowe na bazie ziół, nie przesadzę jeśli napiszę, że są moim życiowym odkryciem. Zastosowanie octu w pielegnacji skóry siega 3000 lat wstecz, a używały go już kobiety w Babilonie, jak również w Rzymie i Grecji.
Wystarczy najpierw przygotować ziołowy ocet, z którego potem powstanie tonik. Należy kupić ekologiczny ocet jabłkowy w sklepie zielarskim oraz dobrać zestaw ziół z łąki lub własnego ogrodu odpowiedni do potrzeb skóry.
Jak przygotować ocet kwiatowy?
Przygotuj czysty i wypażony słoik 500 ml. Rozdrobnij/posiekaj zebrane kwiaty. Zalej je octem jabłkowym ekologicznym o temperaturze 60-80֯C w ilości takiej, by kwiaty swobodnie pływały w ocćie. Schowaj w ciemne miejsce. Czas maceracji to około 2 tygodnie. Pamiętaj o codziennym potrząsnięciu słoikiem. Po dwóch tygodniach przecedź kwiatowy ocet do czystego słoika lub butelki. On będzie podstawą, by przygotować tonik.
Jak przygotować tonik?
Tonik należy przygotowywać na nowo co 2 dni i przez ten czas trzymać go w lodówce. Po 2 dniach niezużyty tonik wylej i przygotuj świeży. Tonik nie zawiera konserwantów, w związku z tym po 2 dniach jego mikrobiologia nie pozwala na bezpieczne użytkowanie.
Do 150 ml przegotowanej i ostudzonej wody dodaj 1 łyżkę octu kwiatowego. Przemyj twarz. Resztę schowaj do lodówki.
Jakie zioła użyć w zależności od oczekiwanego działania:
Nawilżające i łagodzace podrażnienia: jaśmin (kwiaty), rumianek (kwiaty), róża (płatki kwiatów), malwa (kwiaty), lipa (kwiaty),
Leczące stany zapalne i trądzik: wrotycz (kwiaty), arnika (kwiaty), fiołek trójbarwny (kwiaty), nagietek (kwiaty)
Uszczelniające naczynia krwionośne: czarny bez (kwiaty), dziewanna (kwiaty), kasztanowiec (kwiaty)
Ciekawostki:
-Stosowanie octowych toników działa przeciwstarzeniowo. Poprawia napięcie i elastyczność skóry. Ponadto toniki octowe są jednymi z najlepszych w pielegnacji skóry tłustej i łojotokowej.
– Stosowanie płukanek octowych na włosy zamyka ich łuskę. Włosy sa zdrowsze i błyszczące. Zatem jeśli nie wykorzystasz w ciągu 2 nich swojego toniku, zastosuj go na włosy jako końcowy etap pielegnacji.
Autor: Aleksandra Skowron-Palka, NaLi Natural