FotoreportażPuszcza Mariańska

80-lecie powstania Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

W sobotę 10 września uroczyście obchodzono 80-lecie powstania Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Podczas jubileuszu głos zabrali m.in. absolwenci, którzy licznie zjawili się w murach swojej dawnej szkoły. Przyjechali z różnych zakątków Polski by uczcić urodziny swojej dawnej szkoły. Była to również okazja do spotkania dawnych kolegów i przyjaciół z ławki a także nauczycieli i wychowawców. Nie brakowało łez i wzruszeń.

Odbyło się również przedstawienie w wykonaniu obecnych uczniów, którzy odtworzyli historię placówki od początku jej istnienia do dziś. Jak podkreślała Pani Dyrektor Urszula Matusiak to niezwykle trudne zadanie, aby w godzinę streścić osiemdziesiąt lat.

Liceum w Puszczy Mariańskiej to często wybierana szkoła przez absolwentów szkół podstawowych z całego powiatu. Wśród absolwentów są m.in.: Hanna Jadacka (z d. Dwużnik) – profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego (wydział filologii polskiej), językoznawca, współautorka „Słownika Języka Polskiego”; Maciej Grzegorz Dworak, który piastował wiele ważnych funkcji: był m.in. Prezesem Stowarzyszenia Forum Biznesu Europy Środkowej, naczelnym redaktorem graficznym Zakładu Wydawnictw „Społem”, Członkiem Rady Muzeum Narodowego w Warszawie, a obecnie jest Prezesem Zarządu Polfa Sp. z o.o., zasłynął z przelotu balonem ze Szwecji do Polski z Bogusławem Lindą. Wiesław Sokołowski – poeta, twórca Stowarzyszenia Artystycznego ZA, w 2010 r. odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Andrzej Piwoński – grafik, malarz, rysownik, absolwent warszawskiej ASP, twórca licznych plakatów teatralnych i filmowych (wywodzi się z polskiej szkoły plakatu, prowadzonej przez Henryka Tomaszewskiego), stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, nagradzany, wystawy m.in. w Nowym Jorku, Francji i Japonii. Jan Jurewicz i Jacek Domański – znani aktorzy. Nieżyjący już dziennikarz Zygmunt Szeliga. Znany telewidzom lektor Marek Gajewski, Roman Śliwonik i Edward Wróbel – poeci.

Wiele sukcesów osiągnęli absolwenci także w sporcie. Ewa Milczarek była rekordzistką i mistrzynią Polski w pięcioboju lekkoatletycznym, Katarzyna Marek i Piotr Biernat to mistrzowie Polski w kajakarstwie długodystansowym, a Bartosz Bzoma był wicemistrzem Polski i międzynarodowym mistrzem Litwy w judo. Elżbieta Jankowska i Maciej Maciejewski to mistrzowie Polski w radioorientacji sportowej. Sebastian Kubik był mistrzem Polski oraz medalistą mistrzostw Europy i świata modeli latających. Mnóstwo sukcesów uczniowie LO w Puszczy Mariańskiej osiągnęli w strzelaniu i sportach obronnych. Szkoła zdobywała 3 razy z rzędu I miejsce w Ogólnopolskim Sportowym Turnieju Miast i Gmin.

Back to top button
Skip to content