EdukacjaŻyrardów

5 mln zł z Polskiego Ładu na remont szkoły

27 października w Żyrardowie odbyło się symboliczne przekazanie czeku na projekt: „Rewaloryzacja XIX-wiecznego budynku dawnej szkoły fabrycznej w Żyrardowie”. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej już niedługo może cieszyć się m.in. z nowej stolarki okiennej tak potrzebnej dla sprawnego funkcjonowania szkoły i komfortu uczniów.

W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w Żyrardowie odbyło się uroczyste przekazanie czeku na kwotę 5 mln zł. Podczas uroczystości spotkali się Wiceminister Aktywów Państwowych i poseł PiS Maciej Małecki, Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Zastępca Prezydenta Adam Lemiesz, Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos i oczywiście Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie Marzena Marjańska.

Nie jest tajemnicą, że szkoła funkcjonuje obecnie w 3 budynkach i w przyszłym roku będzie obchodziła swoje 130-lecie. Wszystkie prace remontowe wymagają zgody i akceptacji konserwatora zabytków. Przy każdym przeglądzie budowlanym mamy zwracaną uwagę na stan stolarki okiennej, a jest ona bardzo stara, bo ponad 60-letnia. Szkoła wymaga termomodernizacja i odnowienia stropów. Natomiast nie możemy zmieniać elewacji, bo budynek jest wpisany w rejestr zabytków. To są niezbędne prace, które musimy wykonać jak najszybciej. To na pewno przysłuży się uczniom.– mówi Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Marzena Marjańska.

Mam satysfakcję, że ten wniosek uzyskał dofinansowanie z programu Polski Ład. Ten program właśnie po to był tworzony, by miasta, właśnie te nieduże miasta jak Żyrardów, Sochaczew czy Płońsk mogły otrzymać takie specjalne fundusze na inwestycje, bo chcemy wyrównywać poziom życia między dużymi a mniejszymi miastami.  Żyrardów jest fantastycznym miastem, więc cieszę się, że widać tu pieniądze, które trafiają do miasta jako fundusze zewnętrzne. Tym bardziej cieszę się, że te 5 mln zł trafiły do miasta, a wierzę, że to nie są ostatnie dobre wiadomości, z którymi będę mógł do Żyrardowa przyjechać.– mówił Wiceminister Aktywów Państwowych i poseł PiS Maciej Małecki.

Szkoła Podstawowa nr 2 jest jedynym z pięciu projektów, które zostały złożone do Polskiego Ładu przez Miasto Żyrardów.

To kolejne bardzo duże środki z punktu widzenia Żyrardowa. Cieszę się, że tym razem środki rządowe trafią do najstarszej szkoły w Żyrardowie i dzięki temu będziemy mogli zmienić oblicze szkoły, poprawimy warunki nauczania, ale również zagospodarujemy teren wokół szkoły zgodnie z naszym projektem rewitalizacyjnym – mówił Prezydent Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Back to top button
Skip to content