Ważne!Żyrardów

5 lip na 5 lat współpracy z Krasną Lipą

W ubiegłym tygodniu do Żyrardowa, na zaproszenie Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, przybyły delegacje z miast partnerskich – Krasnej Lipy (Czechy) i Triawny (Bułgaria). Impulsem do zaproszenia gości jest przypadająca na ten rok 5. rocznica podpisania porozumienia w sprawie współpracy z Krasną Lipą oraz obchody Roku Pawła Hulki-Laskowskiego, najwybitniejszego żyrardowianina z czeskim rodowodem.

Miasto Krasna Lipa reprezentował burmistrz Jan Kolář, wiceburmistrz Jana Drobečkowǎ oraz Jiři Rak. Z Triawny – naszego miasta partnerskiego z Bułgarii przyjechali Marin Marinov zastępca burmistrza i Stefan Petrov. Z zaprzyjaźnionego miasta Brienz w Szwajcarii odwiedził nas także Peter Huggler.

Oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się w piątek 10 września w Resursie. Prezydent wręczył Janowi Kolářowi, burmistrzowi Krasnej Lipy, okolicznościowe pismo w wyrazami wdzięczności, skierowanymi do całego samorządu i mieszkańców Krasnej Lipy, za wspólne podejmowanie działań, mających na celu zacieśnianie więzi przyjaźni, poznawanie kultury i obyczajów naszych miast oraz popularyzowanie łączącej oba miasta historii, związanej z rodzinami – Hielle i Dittrich.

Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu dr. Jerzego Naziębły poświęconego życiu i twórczości Pawła Hulka-Laskowskiego. Szkoła tańca Mash ART zaprezentowała tańce polskie oraz fragmenty spektaklu LEN. Na pamiątkę pięcioletniej współpracy Żyrardowa z Krasna Lipą przedstawiciele samorządów obu miast, grupa mieszkańców Żyrardowa, harcerze, młodzież w roli żyrardowskich szpularek oraz dyrektorzy miejskich placówek kulturalnych posadzili w parku Dittricha 5 drzew przyjaźni.

Następnie w parkowym amfiteatrze mieliśmy okazję wysłuchać wybranych cytatów z książki ,,Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška, w języku czeskim oraz w języku polskim według tłumaczenia Pawła Hulki-Laskowskiego. Fragmenty czytali Jan Kolař i Lucjan Krzysztof Chrzanowski. Zaraz po tym na scenie parkowego amfiteatru zaprezentowały się chór i zespoły ludowe z Krasnej Lipy. Zagrała też Orkiestra z Chmielnej i żyrardowska kapela ,,Tetryk Bend”.

Delegacje z miast partnerskich uczestniczyły także w innych wydarzeniach odbywających się w naszym mieście w miniony weekend. W sobotę goście mieli okazję uczestniczyć w pikniku z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, podczas którego zwiedzili szkołę. W niedzielny wieczór w Resursie wysłuchali koncertu jazzowego w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej i Andrzeja Jagodzińskiego.

Na zakończenie pobytu w Żyrardowie uczestniczyli w koncercie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia, który odbył się w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Wcześniej, specjalnie dla naszych przyjaciół, koncert organowy w żyrardowskiej farze dał Zbigniew Słowik.

Ponadto goście odwiedzili Muzeum Mazowsza Zachodniego, Muzeum Lniarstwa, żyrardowskie przedsiębiorstwo Polmos, zwiedzili naszą osadę fabryczną, a także warszawską starówką i miejsce urodzenia Fryderyka Chopina – Żelazową Wolę.

Back to top button
Skip to content