GospodarkaWażne!

23 gminy w Żyrardowskim Obszarze Funkcjonalnym

Kolejne gminy w Żyrardowskim Obszarze Funkcjonalnym. 3 września do subregionu żyrardowskiego dołączyło 8 gmin, które dopełniły ŻOF. Współpraca między samorządami może ułatwić pozyskiwanie środków rządowych i unijnych, które pozwolą na nowe inwestycje w regionie.

3 września w Resursie odbyło się uroczyste podpisanie Aneksu do Wielostronnej deklaracji współpracy gmin subregionu żyrardowskiego w zakresie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego, dzięki czemu  do ŻOF dołączyły kolejne gminy: Belsk Duży, Błędów, Brochów, Iłów, Mogielnica, Młodzieszyn, Nowe Miasto nad Pilicą i Rybno.

W ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego będą współpracowały ze sobą 23 jednostki samorządu terytorialnego – wszystkie gminy z powiatów grójeckiego, sochaczewskiego oraz żyrardowskiego, w tym w szczególności: 5 gmin powiatu żyrardowskiego (Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i Żyrardów); 10 gmin powiatu grójeckiego (Chynów, Grójec, Pniewy, Warka, Jasieniec, Goszczyn, Belsk Duży, Błędów, Mogielnica i Nowe Miasto nad Pilicą) i 8 gmin powiatu sochaczewskiego (Nowa Sucha, Sochaczew, Sochaczew (gmina), Teresin, Rybno, Iłów, Młodzieszyn i Brochów).

To dla nas bardzo ważny moment, bo do grona Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego dołączyło kolejnych osiem gmin. Myślę, że to początek bardzo dobrej współpracy z wszystkimi gminami w zakresie pozyskania funduszy europejskich w kolejnej, nowej perspektywie 2021 – 2027. To dla nas bardzo ważne jako włodarzy miast i gmin, bo mamy świadomość, że rozwój naszych miejscowości gwarantują głównie środki europejskie oraz programy oferowane przez rząd. Tym samym w subregionie zależy nam na pozyskiwaniu jak najwięcej środków zewnętrznych, abyśmy mogli, zgodnie z życzeniem mieszkańców, rozwijać nasze gminy– mówił Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Prezydent Żyrardowa.

Kolejnym krokiem wzajemnej współpracy będzie podpisanie porozumień między gminami w sprawie zasad współpracy Stron w zakresie opracowania dokumentu programowego jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Innego Instrumentu Terytorialnego „Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego” w perspektywie 2021-2027 oraz wybór Komitetu Sterującego ŻOF.

Back to top button
Skip to content